----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Uroczystość zapalenia ognia wolności i solidarności, upamiętniającego ofiary wprowadzenia 40 lat temu w Polsce stanu wojennego, uświetniła bożonarodzeniowe spotkanie wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej, które 13 grudnia odbyło się w sali parafialnej świątyni pw. Matki Kościoła przy zbiegu ulic Cumberland i Lawrence.

Konsul Agata Grochowska przypomniała historyczny apel do narodu amerykańskiego sprzed czterdziestu lat, wygłoszony przez ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Ronalda Regana, aby Amerykanie zapalili świece i wystawili je w oknach swoich domów jako wyraz wsparcia dla narodu polskiego, który został uciemiężony przez komunistyczną władzę.

Składając świąteczne życzenia prezes wydziału stanowego KPA Mirosław Niedziński wyraził nadzieję, że Polonia potrafi się zmobilizować, aby działać jako jedna grupa i wspólnie uczestniczyć w podejmowanych przedsięwzięciach, a nie rywalizować między sobą.

DSC 8629

Wieczerzę rozpoczęto od zapalenia symbolicznego ognia wolności i solidarności. Od lewej: konsul Agata Grochowska, koordynator Przystanku Historia Helena Sołtys, I wiceprezes KPA Walter Bochenek, prezes Mirosław Niedziński, skarbnik Roman Korczak i wiceprezes Bożena Haszlakiewcz

„Pragniemy, aby jak najwięcej młodzieży angażowało się w pracę kongresu oraz wszystkich innych organizacji polonijnych. Chodzi o to, żeby młodzież, która bardzo szybko asymiluje się w środowisku amerykańskim, zachowywała i kultywowała nasze tradycje świąteczne i narodowe. Osobiście liczę na to, że w najbliższej przyszłości więcej profesjonalistów włączy się w pracę KPA. Obserwuję w ostatnim czasie, że coraz więcej adwokatów, inżynierów, lekarzy, którzy jeszcze dziesięć czy piętnaście lat temu wycofali się z działalności organizacyjnej, ponownie się włącza w nasze struktury. Mam nadzieję, że będziemy mieli następne pokolenie w Kongresie, które będzie reprezentowało większą progresję, aby pomóc zrealizować nasze cele, szczególnie na płaszczyźnie politycznej. Obecnie naszą największa bolączką jest to, że Polonia, pomimo, że jest bardzo dużą grupą, nie jest rozpoznawalna politycznie. W tej dziedzinie nie możemy zbyt wiele osiągnąć, bo nie głosujemy. Mam nadzieję, że mając w swoim gronie więcej młodych ludzi i profesjonalistów ten stan rzeczy możemy zmienić, czego wszystkim rodakom życzę dla dobra wspólnego i satysfakcji każdego z nas” – życzył prezes Niedziński.

DSC 8560

Koncertowali studenci Akademii Dziedzictwa Polskiego

Do tych powinszowań dołączył prezes krajowy Kongresu Franciszek Spula życząc rodakom w Stanach Zjednoczonych świątecznej celebracji w gronie najbliższych i dużo zdrowia w nadchodzącym roku. „Całej Polonii pragnę przede wszystkim życzyć dużo zdrowia, bo ono jest najważniejsze, a poza tym cieszmy się, że możemy celebrować te święta rodzinnie i w gronie przyjaciół żyjąc w przeświadczeniu, że nadchodzący rok będzie lepszy, niż ten mijający”.

W rozpoczynającym wieczerzę koncercie wystąpiły dzieci i młodzież z Akademii Dziedzictwa Polskiego, którzy pod batutą Andrzeja Krzeptowskiego-Bohaca zaśpiewali kilka kolęd i pastorałek. Po poświęceniu opłatków przez proboszcza miejscowej parafii, ks. Andrzeja Bartosza i złożeniu życzeń, gospodarze zaprosili uczestników do zjedzenia wigilijnych smakołyków przygotowanych przez personel delikatesów „Montrose Deli”. Na salę zawitał także św. Mikołaj oraz odbyła się prowadzona przez Jolantę Grocholską loteria fantowa z wieloma cennymi upominkami. Na zakończenie przedświątecznego spotkania do wspólnego kolędowania uczestników wieczerzy zaprosiła również Helena Studencka, autorka płyty z nagraniami pieśni i kolęd, której akompaniował Andrzej Dylewski.

DSC 8716

Kolędowanie przy stole gości honorowych. Od prawej: Bożena Haszlakiewicz, Kinga Korpacz, konsul Agata Grochowska, prezes ZNP i KPA Frank Spula, prezes ZPRK James Robaczewski z  żoną

Obok wspomnianych już gospodarzy z KPA oraz panią konsul w gronie uczestników wieczerzy obecni byli między innymi prezesi największych organizacji polonijnych: prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego James Robaczewski, prezes Związku Klubów Polskich Łucja Mirowska-Kopeć i honorowy prezes ZKP Jan Kopeć, prezes Związku Podhalan Stanisław Sarna, licznej delegacji Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Kontraktorów i Budowniczych BACBA przewodniczył były prezes Waldemar Czerpak. Obecni byli także ubiegający się o nominację republikańscy kandydaci na urząd senatora Kazimierz Chlebek i James Marter oraz starający się o fotel sędziego Art Smigielski. 

DSC 8851

Najwięcej szczęścia w loterii fantowej mieli członkowie PACBY

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP