----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Gubernator Pritzker ogłosił nowy, a właściwie rozszerzony program społeczno-socjalny, który ma pomóc rodzinom z Illinois w opiece nad dziećmi. Urzędnicy będą płacić za taką usługę przez kilka kolejnych miesięcy. Rodziny o niskich dochodach mogą aplikować od początku października.

Władze stanowe zapewnią im trzymiesięczną, bezpłatną opiekę nad dziećmi w okresie poszukiwania nowego zatrudnienia. Skorzystają na tym przede wszystkim ci rodzice, którzy dotychczas byli bezrobotni. W ramach programu, Illinois Department of Human Services Secretary (IDHS) rozszerzy uprawnienia do korzystania z Child Care Assistance Program (CCAP). To właśnie ten program zapewni finansowanie opieki nad małoletnimi w okresie poszukiwania pracy przez rodziców.

"Jest tak wiele miejsc pracy, które są dziś dostępne po lockdownie. Jest wielu ludzi, którzy chcą wrócić do pracy, a my musimy spróbować połączyć te dwie rzeczy razem i upewnić się, że są oni w stanie wrócić do pracy. Wielu rodziców zostało w domach, aby opiekować się pociechami. Niektórzy zrobili to dlatego, bo z różnych powodów nie mogli zapewnić im opieki zewnętrznej, dlatego rozszerzamy nasze działania, aby także im zapewnić pomoc” – powiedział gubernator Pritzker podczas konferencji prasowej.

Kto może aplikować?

Rodziny ubogie. Są dwa główne ograniczenia dotyczące programu Child Care Assistance Program. Rodzina znajdująca się w złej sytuacji ekonomicznej musi udokumentować dochody poniżej 200 procent federalnego poziomu ubóstwa - dla czteroosobowej rodziny w Illinois próg ten wynosi około $4,400 miesięcznie. Drugim warunkiem jest dochód osiągany przez czteroosobową rodzinę – nie może przekroczyć 53 tysięcy dolarów rocznie. Rodzice zainteresowani udziałem w programie mogą uzyskać więcej informacji i składać podania stronie internetowej stanu Illinois lub pod numerem telefonu 1-877-202-4453.

Gubernator zapłaci nie tylko za to

Rozszerzony program dotyczący finansowania opieki nad dziećmi to nie wszystko. Podczas konferencji prasowej Pritzker poinformował, że do żłobków i przedszkoli funkcjonujących na terenie Illinois popłynie w sumie 300 milionów dolarów w formie różnego rodzaju grantów. Skorzystają też pracownicy tych miejsc, którzy zajmują się opieką nad najmłodszymi. Ci, którzy się kwalifikują, otrzymają premie w wysokości $1,000. Według urzędników Pritzkera ta finansowa kroplówka ma zatrzymać dużą rotację kadrową w żłobkach i przedszkolach. Powodem są przede wszystkim niskie zarobki, a także w dobie koronawirusa obawa kadry nauczycielskiej przed zakażeniem.