----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

17 stycznia 2022

Udostępnij znajomym:

Illinois ma obecnie drugi, najwyższy podatek od benzyny w całym kraju, ale zaproponowana właśnie nowa ustawa pozwoliłaby wszystkim miastom na dodanie lokalnego narzutu do obowiązujących już podatków stanowych i federalnych oraz licznych opłat.

Stan podwoił swój podatek od benzyny w 2019 roku, co stanowiło część programu podwyżek mających przynieść do budżetu dodatkowe 5,2 mld. dolarów od czasu objęcia stanowiska gubernatora przez J.B. Pritzkera. Choć pod względem nakładanych na paliwo podatków Illinois jest na drugim miejscu w kraju, niektórzy prawodawcy w Springfield chcą podnieść je jeszcze bardziej.

Właśnie pojawiła się propozycja umożliwienia mniejszym podmiotom samorządowym - na przykład miastom we wszystkich powiatach - dodatkowe nakładanie własnego podatku od benzyny sprzedawanej na ich terenie.

W tej chwili prawo takie przysługuje miastom leżącym w powiatach posiadających ponad 3 miliony mieszkańców, co w rzeczywistości oznacza Chicago i inne miasteczka z powiatu Cook.

Ustawa HB 4424 rozszerza te uprawnienia na cały stan. Oznaczałoby to niemal zrównanie cen benzyny w całej aglomeracji oraz, co ciekawe, prawdopodobnie skutkowałoby podwyżką cen benzyny wszędzie, poza Cook County.

Jeśli ktoś liczy, iż samorząd jego miasteczka położonego w powiecie DuPage, Will, Kane, Lake, czy McHenry nie skorzysta z możliwości podniesienia swego dochodu, może się poważnie przeliczyć.

Propozycja taka złożona została 10 stycznia przez reprezentanta stanowego Michaela Zalewskiego. Daje lokalnym władzom prawo do nakładania wasnego podatku od sprzedawanego paliwa. Sponsor ustawy na razie nie spieszy się z poddaniem jej pod głosowanie.

„Nie spieszymy się z tym i chcemy ustalić, czy jest to właściwy czas na kontunuację, czy też należy chwilę poczekać" - powiedział Zalewski, demokrata reprezentujący Riverside.

Ile płacimy dziś

Stanowy podatek od benzyny został podwojony w 2019 roku z 19 do 38 centów w ramach planu infrastrukturalnego o wartości 45 miliardów dolarów . Podatek ten automatycznie wzrasta 1 lipca w tempie dostosowanym do inflacji, a więc w latem tego roku możemy spodziewać się kilkucentowej podwyżki. Wprowadzony mechanizm automatycznych podwyżek pozwala prawodawcom uniknąć niepopularnych wśród wyborców decyzji.

Choć dziś Illinois jest na 2 miejscu w kraju pod względem wysokości podatków od benzyny, jeszcze kilka lat temu zajmowaliśmy 10 pozycję.

Josh Sharp, prezes i dyrektor generalny organizacji o nazwie Illinois Fuel and Retail Association, powiedział, że podatki nakładane na paliwo są wystarczająco wysokie. Samorządy lokalne otrzymują bowiem już 15% stanowych dochodów z podatku od paliw oraz część dochodu z podatków od sprzedaży benzyny.

„Naprawdę nie sądzimy, że w stanie Illinois istnieje ogromna potrzeba wysyłania większej ilości pieniędzy do władz lokalnych lub zezwalania władzom lokalnym na dodatkowe, ponieważ już otrzymują ogromną część dochodów z paliw" - uważa Sharp.

Mieszkańcy z rejonów przygranicznych mogą łatwo przejechać do sąsiedniego stanu, aby zaoszczędzić na benzynie, zwłaszcza w pobliżu Missouri, gdzie obowiązują z kolei drugi najniższy podatek od benzyny w kraju.

rj

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----