Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Po tym, jak program mieszkaniowy w Chicago traci fundusze, bezdomne kiedyś rodziny stają się ponownie narażone na wylądowanie na ulicy.

Trina Parker, która mieszka w dzielnicy South Shore, od 10 lat nie jest już osobą bezdomną, ale teraz stoi przed niebezpieczeństwem ponownej utraty dachu nad głową po tym, jak program mieszkaniowy dotujący jej czynsz, utracił fundusze federalne.

Program finansował 80% jej czynszu, a chociaż organizacja non-profit pomogła jej pokryć czynsz w ubiegłym miesiącu, obecnie kobieta nie ma wsparcia finansowego, aby zapłacić za mieszkanie w przyszłym miesiącu i nie jest w stanie sama tego zrobić.

„Jestem zdruzgotana” – powiedziała Parker.

Parker jest jedną z ponad 40 rodzin, którym pomagał Human Resources Development Institute, agencja usług społecznych, zapewniająca długoterminową pomoc najmu osobom, które wcześniej były bezdomne. HRDI straciło fundusze z departamentu mieszkalnictwa i rozwoju miast w USA na początku tego roku.

Niektóre rodziny zostały przeniesione do innych programów, a innym ledwo udaje się utrzymać mieszkania dzięki funduszom zebranych przez All Chicago Making Homelessness History, organizację non-profit, która koordynuje federalne finansowanie programów dla bezdomnych w Chicago. Uczestnicy programu twierdzą, że fundusze wyczerpują się, a ich opcje się kończą. Co najmniej jedna rodzina znajduje się w trakcie procesu eksmisyjnego w sądzie powiatu Cook.

Michelle Gilbert, adwokat z Legal Aid Chicago, która reprezentuje rodzinę przed sądem eksmisyjnym, powiedziała, że sytuacja wskazuje na problemy związane z obecnym sposobem rozwiązywania kwestii bezdomności.

„Nie kończymy problemu bezdomności tylko poprzez zapewnianie mieszkań osobom bezdomnym w tej chwili” – powiedziała Gilbert. „Musimy zapobiegać bezdomności. Potrzebujemy mechanizmów chroniących ludzi przed ponowną bezdomnością”.

Human Resources Development Institute dowiedziało się na początku roku, że nie otrzyma już federalnego finansowania. Kiedy w ubiegłym roku programy bezdomnych w Chicago wspólnie złożyy wniosek o fundusze federalne za pośrednictwem organizacji non-profit All Chicago, grupy musiały zestawić programy względem siebie, aby określić priorytety finansowania. HRDI został umieszczony w dolnej części rankingu.

W marcu uczestnicy programu otrzymali pocztą list informujący, że HRDI nie będzie w stanie im dalej pomagać, z wyjaśnieniem, że począwszy od maja „ty lub twój nowy dostawca będziecie odpowiedzialni za mieszkanie/płatności”.

Parker powiedziała, że list był wstrząsający, ale uczestnicy programu już wcześniej doświadczyli zmiany dostawcy, więc założyła, że HRDI będzie miało plan awaryjny i zdoła ich przenieść.

HRDI przeniosło wiele rodzin do innych programów subsydiowania i pracuje nad dopasowaniem pozostałych do kolejnych – poinformował w oświadczeniu prezes Joel Johnson. Jednak kilka miesięcy po tym, jak agencja pomocy społecznej utraciła fundusze federalne, pozostałe rodziny, które jeszcze nie zostały przeniesione, twierdzą, iż nie mają stabilnej sytuacji mieszkaniowej w najbliższej przyszłości.

Gilbert powiedziała, że jej klientka w postępowaniu eksmisyjnym mieszka z dorosłą córką i wnukiem w mieszkaniu w dzielnicy Austin. Gilbert dodała, że wniosek jej klientki o świadczenia federalne jest w toku rozpatrywania, a więc obecnie nie ma ona żadnych dochodów na opłacenie czynszu według stawki rynkowej.

„Nie wiem, dokąd pójdę, ani co się ze mną stanie, to przerażające” – powiedziała kobieta, która poprosiła o zachowanie anonimowości. Najbardziej martwi się losem swojej 25-letniej córki i wnuka.

Około ośmiu rodzin skontaktowało się z Inner Voice, usługodawcą, z którego pomocy korzystali przed HRDI, ponownie szukając wsparcia – powiedział Abdullah Hassan, były dyrektor operacyjny Inner Voice.

„Miałem klientów, którzy do mnie dzwonili i mówili: boję się, nie chcę znowu być bezdomny” – powiedział Hassan. Zauważył, że wielu uczestników programu ma problemy ze zdrowiem psychicznym, więc obecna sytuacja może być dla nich szczególnie „przerażająca”.

Hassan i uczestnicy programu przedstawiają różne przemyślenia na temat tego, kto powinien być odpowiedzialny za zapewnienie uczestnikom stabilnych warunków mieszkaniowych na przyszłość.

Mieszkańcy, którzy mieli bezpośredni kontakt z Human Resources Development Institute, wierzą, że agencja musi zrobić więcej. Johnson, prezes HRDI powiedział: „kontynuujemy współpracę z dostawcami mieszkań socjalnych, rzecznikami i podmiotami rządowymi, starając się doprowadzić sytuację do końca”.

Hassan twierdzi, że All Chicago, jako organizacja nadzorująca miejskie programy dla bezdomnych, powinna wziąć na siebie większą odpowiedzialność za wspieranie mieszkańców. Dave Thomas, dyrektor ds. programów w All Chicago, powiedział: „Współpracujemy z wieloma różnymi dostawcami, aby upewnić się, że te osoby nie staną się ponownie bezdomne”.

Ale Gilbert uważa, że uczestnicy nie powinni sami szukać nowych domów.

„Kiedy HUD decyduje się odejść od jednego z dostawców mieszkań, powinien istnieć proces gwarantujący, że wszyscy najemny i prywatni właściciele nieruchomości są odpowiednio potraktowani, bez szkody dla nich” – powiedziała.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location