Zakaz handlu aromatyzowanym tytoniem coraz bliżej
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Stanowi legislatorzy od kilku miesięcy zastanawiają się nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży aromatyzowanych produktów tytoniowych, w tym mentolowych papierosów, cygar, a także wszelkich smakowych wkładów do urządzeń elektronicznych służących palaczom. Przedstawiciele obydwu stron dyskusji przedstawili swe argumenty podczas wtorkowego spotkania w Springfield.

O ile we wrześniu mówiono wyłącznie o zakazie handlu aromatyzowanymi produktami służącymi do tzw. wapowania, to tym razem zakaz miałby objąć wszelkie produkty aromatyzowane, włączając w to bardzo popularne mentolowe papierosy i cygaretki. Ustawa przewiduje surowe kary dla sprzedawców łamiących ewentualny zakaz.

Ruby Johnson ma córkę, która trafiła do szpitala po używaniu e-papierosów. Według niej winne temu są smakowe wkładki do urządzeń służących wapowaniu.

“Nasze dzieci uzależniają się od smaków. Legislatura musi nam pomóc wprowadzając zakaz sprzedaży produktów aromatyzowanych, które przyciągają młodych, jak moją córkę” – zeznawała Johnson przed komitetem powołanym przez senat Illinois.

John Dixon reprezentujący Law Enforcement Action Partnership uważa jednak, że wprowadzenie takiego zakazu nie jest właściwym rozwiązaniem. Według niego powinna być wprowadzona lepsza kontrola rynku i marketingu e-papierosów, a także surowe kary dla sprzedających te produkty nieletnim.

„Zakazy nie działają. Wiemy z historii, że prohibicja nie działała” – przypomniał Dixon senatorom.

Dr Terry Mason z Departamentu Zdrowia Powiatu Cook popiera ewentualny zakaz. Według niego doprowadziłby do ograniczenia liczby młodych ludzi sięgających po elektroniczne urządzenia do wapowania.

“Aromaty poprawiają smak i maskują nieprzyjemne właściwości produktów tytoniowych, czyniąc je przyjemniejszymi podczas próbowania i prowadząc bezpośrednio do nałogu” – tłumaczy dr Mason – „Musimy podjąć natychmiastowe działania, by chronić młodych ludzi przed uzależnieniem na całe życie.”

Sponsor ustawy, prezydent senatu lllinois John Cullerton, nie zamierza poddawać jej na razie pod głosowanie, przynajmniej nie podczas rozpoczętej właśnie sesji stanowego parlamentu. Po wysłuchaniu argumentów obydwu stron jest jednak przekonany, że zaproponowane zmiany znajdą poparcie wśród legislatorów.

„To duży projekt” – wyjaśnia Cullerton – „Żaden inny stan w całym kraju nie wprowadził podobnego przepisu, ale jest wiele stanów, które zdecydowały się na walkę z producentami elektronicznych urządzeń do wapowania”.

Tony Abboud, reprezentujący Vapor Technology Association, był jednym z uczestników dyskusji ostrzegających przed zaproponowanym rozwiązaniem. Przekonywał, iż dorosłych również dotkną planowane zmiany:

„Jest niezmiernie ważne, byśmy w odpowiedni sposób rozwiązali problem, nie tylko dla młodzieży, ale również dla dorosłych, dla których wspomniane aromaty w e-papierosach pomagają pozbyć się nałogu tytoniowego” – przekonywał Abboud.

RJ

Udostępnij swoim znajomym: