Zakaz odwiedzin w więzieniu
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Osadzonych w więzieniu powiatowym Cook County Jail chwilowo nie można odwiedzać osobiście. Decyzję o zakazie odwiedzin podjęło biuro szeryfa w związku ze stale przyspieszającą epidemią COVID-19. Więzienia to miejsca najbardziej narażone na transmisje wirusa ze względu na dużą liczbę osób znajdujących się na stosunkowo małej powierzchni. Sytuację komplikują dodatkowo wymogi sanitarno-epidemiologicznych, które nie są respektowane przez niektórych więźniów. Zakaz obowiązuje od poniedziałku, czyli od dnia, w którym zostało wprowadzone zalecenie pozostania w domu – „stay at home” wydany m.in. przez władze miasta Chicago i powiatu Cook.

„Departament Więziennictwa Cook County odniósł wielki sukces w walce z koronawirusem. Przyczyniły się do tego także restrykcje wprowadzone przez władze miejskie i stanowe. Mimo wszystko wprowadzone przez nas obostrzenie są potrzebne osadzonym i całemu personelowi” - podało biuro szeryfa w przesłanym oświadczeniu. W niedzielę służba więzienna poinformowała, że zakażonych koronawirusem zostało 127 osadzonych, 60 pracowników służby więziennej i 59 pracowników biura szeryfa – którzy z jednymi i drugimi mają kontakt. Od początku epidemii tylko w tym jednym więzieniu w wyniku zakażenia COVID-19 zmarło 7 więźniów.

Biuro szeryfa wiosną tego roku wprowadziło podobne restrykcje w więzieniu powiatowym. Osobiste wizyty wznowiono w czerwcu, dzięki adaptacji specjalnych izolatek, w których osadzeni ze zdiagnozowanym koronawirusem i objawami choroby mogli wracać do zdrowia w odosobnieniu. Oprócz tego na terenie zakładu karnego obowiązywały zasady przestrzegania dystansu społecznego, a więźniowie mieli zapewnione środki ochrony osobistej mające zapobiec rozwojowy choroby za murami zakładu.

Teraz, przy okazji drugiej fali epidemii, szeryf powiatu Cook Tom Dart ostrzegł, że duży wzrost przypadków koronawirusa w Chicago może oznaczać zdecydowanie więcej zakażeń w więzieniu. Dodał też, że zdecydowana większość osadzonych z pozytywnym wynikiem testu w takim właśnie stanie trafiła za mury zakładu karnego. Nie zarazili się od innych więźniów.

Biuro szeryfa zapewniło, że osobiste wizyty będą ponownie dozwolone, gdy tylko będzie to bezpieczne dla zdrowia całego personelu i samych więźniów. Na chwilę obecną osadzeni będą mogli rozmawiać z rodzinami i przyjaciółmi za pośrednictwem rozmów video. W Cook County Jail przebywa obecnie około 6,000 więźniów.

fk