Zamierzają walczyć z decyzją gubernatora
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Właściciele niektórych restauracji położonych na przedmieściach zamierzają przeciwstawić się decyzji gubernatora o zakazie serwowania posiłków w pomieszczeniach zamkniętych, co ma na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ograniczenia mają zacząć obowiązywać w piątek, 23 października.

Dla niektórych sprzeciw ma charakter politycznych, ale dla wielu to kwestia przetrwania.

Nakaz gubernatora obejmuje powiaty Kane, Will, DuPage i Kankakee i został wydany na początku tego tygodnia, po tym, jak wskaźniki pozytywności osiągnęły poziom około 8%.

Pritzker powiedział, że chce jasno przekazać, iż jego zamiarem nie jest karanie barów i restauracji, ale próba kontroli koronawirusa.

"Mówimy dosłownie o stosach badań naukowych, które pokazują, że bary i restauracje to miejsca, gdzie dochodzi do rozprzestrzeniania wirusa" - powiedział gubernator.

Od lat Gina's Tear Drop Cafe w New Lenox jet miejscem, gdzie można nie tylko dobrze zjeść, ale po prostu delektować atmosferą. W środowym poście umieszczonym na stronie Facebook właściciele kawiarni stwierdzili, że będą nadal podejmować wszelkie środki ostrożności dotyczące Covid, ale zamierzają przeciwstawić się zarządzeniom gubernatora dotyczącym zwiększenia ograniczeń i utrzymają otwarty lokal. W poście napisano, że jest to walka o przetrwanie, a sytuacja 30 zatrudnianych pracowników zależy od utrzymania pracy.  

Burmistrz New Lenox rozumie przedstawione badania i zgadza się z ich wynika, ale nie jest pewien, czy zamknięcie restauracji w jego mieście będzie miało ogromny wpływ na ilośćprzypadków.

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni losem właścicieli naszych firm" - powiedział Tim Baldermann.

Baldermann mówi, że zna wiele firm, nie tylko w New Lenox, ale także na obszarach objętych rozkazem gubernatora, które nie zamierzają zamykać restauracji, tylko dlatego, że nie mogą sobie na to pozwolić.

"Mówimy im, że nie możemy powiedzieć, że to w porządku. Jeśli jednak mają zamiar to robić, niech postępują zgodnie ze wszystkimi wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa i możliwymi protokołami, jeśli taką decyzję podejmą. Gubernator powiedział, że rozważy środki egzekucyjne, a my zostawiamy to gubernatorowi" - powiedział Baldermann.

Pritzker ma do dyspozycji różne narzędzia, jeśli chodzi o egzekwowanie wydanego nakazu, jednym jest kwestia licencji w przypadku restauracji i barów. Nie wiadomo jednak na razie, czy i w jaki sposób zamierza z nich skorzystać.  

JM