----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

27 czerwca 2022

Udostępnij znajomym:

32 ośrodki aborcyjne w Arkansas, Luizjanie, Missouri i Teksasie wkrótce nie będą mogły przeprowadzać aborcji, co spowoduje, że ponad 8 milionów kobiet nie będzie miało dostępu do zabiegu aborcji w miejscu zamieszkania. Luizjana wprowadzi swój zakaz natychmiast. Teksas zdelegalizuje aborcję w ciągu 30 dni. Arkansas i Missouri zrobią to, gdy tylko ich prokuratorzy generalni oficjalnie potwierdzą, że Sąd Najwyższy unieważnił wyrok w sprawie Roe vs. Wade. W co najmniej 13 stanach obowiązują ustawy, które albo natychmiast zakazują aborcji, albo zrobią to wkrótce. Przynajmniej jedna czwarta spośród 800 klinik w Stanach Zjednoczonych zostanie zamknięta.

Niektóre kliniki już zaprzestały działalności

Prokurator Generalny Alabamy Steve Marshall nakazał właścicielom klinik w tym stanie "zaprzestanie działalności" po orzeczeniu w sprawie Roe v. Wade. W Arkansas organizacja Planned Parenthood Great Plains (PPGP) ogłosiła, że wstrzymała wszystkie usługi aborcyjne. Wszystkie trzy kliniki w Luizjanie zostały zamknięte w piątek. Whole Woman's Health, która prowadzi cztery kliniki w Teksasie, zapowiedziała, że po wydaniu orzeczenia przestanie przeprowadzać aborcje - donosi Texas Tribune. Podobnie sytuacja wygląda w stanie Wisconsin.

Turystyka aborcyjna będzie kwitła

Kliniki aborcyjne w Kalifornii przygotowują się na gwałtowny wzrost liczby osób spoza stanu w związku z wprowadzeniem zakazu aborcji. Władze stanowe zobowiązały się do bycia "sanktuarium", a liczba osób poszukujących opieki reprodukcyjnej może wzrosnąć z 46,000 do 1.4 mln. Cztery kliniki aborcyjne w Kansas także przygotowują się na napływ pacjentów ze stanów, w których przepisy aborcyjne zostaną zaostrzone przez lokalne władze. Klinika zdrowia Trust Women w Wichita, w stanie Kansas, już wcześniej była przeciążona telefonami od ciężarnych pacjentek z ościennych stanów, które chciały dokonać aborcji.

„Około 60% pacjentów kliniki to osoby spoza stanu. Większość z nich pochodzi z Oklahomy, gdzie gubernator podpisał w maju ustawę zakazującą aborcji już w momencie zapłodnienia, co w zasadzie oznacza całkowity zakaz tego zabiegu” – mówi rzecznik klinki TW, Zack Gingrich-Gaylord. Kansas jest jednym ze stanów, w których może nastąpić największy wzrost liczby pacjentów aborcyjnych ze względu na bliskość wielu stanów, w których dostęp do aborcji jest ograniczany. Illinois planuje pozostawić prawo dotyczące aborcji w niezmienionym stanie. Jest uznawane za jedno z bardziej liberalnych w kraju. Oczekuje się również, że wzrost liczby osób przybywających do klinik aborcyjnych z innych stanów będzie coraz szybszy. Jeszcze przed unieważnieniem Roe vs Wade coraz większe była liczba kobiet, które nie mogły lub obawiały się reperkusji swej decyzji we własnym stanie, tym samym korzystając z pomocy w Illinois.

Wszystko za sprawą orzeczenia wydanego przez Sąd Najwyższy

W ubiegłym tygodniu decyzją 6-3 Sąd Najwyższy USA uchylił orzeczenie Roe vs Wade z 1973 r. które ustanowiło konstytucyjne prawo kobiet do aborcji, zezwalając na nią w pierwszych dwóch trymestrach ciąży w Stanach Zjednoczonych. Za unieważnieniem 50-letniej decyzji opowiedziało się sześcioro sędziów konserwatywnych, przeciwnych było troje liberalnych. W konsekwencji amerykańskie stany będą miały dowolność w kształtowaniu polityki aborcyjnej.

rj

----- Reklama -----

MONITOR-KONKURS WAKACYJNY

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----