Żaneta Marcinik z koroną królowej
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Żaneta Marcinik została wybrana Królową Parady 3 Maja 2019. Pierwszą Damą Dworu wybrano Matyldę Sojko. Drugą Damą Dworu została Natalia Salamon. Tytuły ulubienicy publiczności i fotoreporterów przypadły Alinie Bosak.

Obok laureatek w konkursowych zmaganiach uczestniczyło jeszcze sześć dziewcząt: Sandra Necka, Dagmara Nowicka, Patrycja Tkaczuk, Nicolette Klus, Emily Długopolski i Kamila Bochenek. Dziewczęta wystąpiły przed publicznością w sukienkach ślubnych i wieczorowych. W krótkich wystąpieniach przedstawiły swoje sylwetki i osiągnięcia, odpowiadały na dwie serie konkursowych pytań dotyczących szeroko pojętej tematyki polonijnej, polskich zwyczajów i obrzędów oraz zaprezentowały swoje talenty. Nad oceną konkursowych zmagań czuwało siedmioosobowe jury pracujące pod przewodnictwem Łucji Mirowskiej-Kopeć, która po ogłoszeniu wyników przyznała, że jurorzy mieli bardzo trudny wybór, gdyż konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, a wszystkie uczestniczki wypadły bardzo dobrze.

„Dziewczęta były piękne i urocze. Znakomicie prezentowały się w poszczególnych odsłonach konkursowej zabawy. Pragnę podkreślić nadzwyczajny poziom wiedzy, znajomości języka polskiego i prezentacji indywidualnych zainteresowań. Jestem pod wrażeniem tego, co dziewczęta zaprezentowały dzisiejszego wieczoru. Wybór był więc bardzo trudny i nasze obrady po jego zakończeniu trwały blisko godzinę, aby rozstrzygnąć, która z uczestniczek wyjdzie z koroną królowej” – powiedziała przewodnicząca jury, w którego składzie obecni byli również: Małgorzata Ptaszyńska, Agnieszka Grot, Piotr Semeniuk, Paweł Maciąg, Paweł Kawa i Marcin Krempa.

„Będzie to dla mnie wielki zaszczyt i honor móc reprezentować chicagowską Polonię podczas wielu wydarzeń związanych z obchodami Konstytucji 3 Maja. Pragnę bardzo serdecznie podziękować za wybór i zaprosić wszystkich naszych rodaków na uroczystości trzeciomajowe, które czwartego maja odbędą się w centrum Wietrznego Miasta” – powiedziała po koronacji Żaneta Marcinik. Królowa ma 22 lata. Urodziła się w Polsce. Jest studentką trzeciego roku na wydziale inżynierii lądowej Uniwersytetu Illinois w Chicago. Interesuje się geologią i filozofią. Jako jedna z grona 25 studentów została uhonorowana przez burmistrza Chicago za osiągnięcia w nauce. Z kolei jako jedna z sześciu studentów otrzymała stypendium Ligi Katolickiej. Od czterech lat jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Lednica 2000, którego głównym nurtem i fundamentem działalności są nauka Jezusa Chrystusa. Jako członek stowarzyszenia prowadzi zajęcia z religii dla młodzieży w parafii pw. św. Konstancji poruszając problemy integralnego rozwoju człowieka, promowania wiary, kultury i tradycji polskich.

Laureatka konkursu została nagrodzona stypendium w kwocie 2,000 dolarów ufundowanym przez właścicieli sklepów „Montrose Deli” Halinę i Stanisława Urbaniaków. Dla pierwszej damy stypendium w kwocie 1,500 dolarów ufundowała Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Druga dama odebrała stypendium w kwocie 1,000 dolarów ufundowane przez Joannę Piątek z biura pożyczkowego „Forum Mortgage” w Park Ridge. Ulubienica publiczności i Miss Foto Alina Bosak otrzymała dwa stypendia po 500 dolarów od Polsko-Amerykańskiego Klubu Łowieckigo „Ostoja” oraz właścicielki delikatesów „Alex Super Deli” Agnieszki Grot, a także certyfikat o wartości 700 dolarów na usługi turystyczne ufundowany przez Zofię i Pawła Bobaków z NAPA Auto & Truck Parts. Wicekonsul Piotr Semeniuk wręczył wszystkim uczestniczkom albumy o Polsce, a przedstawiciele Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Kontraktorów i Budowniczych PACBA bukiety kwiatów. Mariusz Białas z „Keswick Jewelers” przekazał upominki od swojej firmy. Czwartą niespodzianką były prezenty od Związku Klubów Polskich, które rozdał prezes Jan Kopeć. Uczestniczki konkursu podziękowały organizatorom za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu obdarowując kwiatami Ewę Rumińską odpowiedzialną za kompleksowe przygotowanie imprezy. Ceremonię wręczenia poprzedziły podziękowania ze strony ustępującej królowej Magdaleny Tołwińskiej, która później dokonała koronacji swojej następczyni. Wybory okazały się niezwykle udane. W przerwach pomiędzy występami kandydatek piosenki śpiewała niezwykle utalentowana wokalistka młodego pokolenia, czternastoletnia Natalia Kawalec ze szkoły im. Trójcy Świętej. Serwowano smaczną kolację, a organizatorzy zadbali także o pyszne przekąski. W imprezie wzięło udział ponad 400 osób.

Wieczór w sali bankietowej Lone Tree Manor prowadzili Elżbieta Sawczuk i Łukasz Dudka. Choreografię przygotowała Krystyna Sanakiewicz. Ślubne kreacje udostępniła Beata Wolczynski z „Laurel Bridal”. Nad makijażem czuwała Katarzyna Walat. Fryzurami kandydatek zajmowała się Jolanta Ptasińska. O oprawę zdjęciową zadbała firma „Market Photography” Marka Roika i „Kaplon Studio” Małgorzaty Kapłon. Natomiast nagłośnienie przygotowała firma Urszuli Michałowskiej „Ulala Production”.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP