Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Według nowych badań życie w obszarach o złej jakości powietrza zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej i innych chorób psychicznych.

Naukowcy z University of Chicago, Atif Khan i Andrey Rzhetsky, spędzili dwa lata analizując dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza i leczenia zdrowia psychicznego w Stanach Zjednoczonych oraz w Danii. Ich odkrycia sugerują „znaczący związek” między narażeniem na zanieczyszczenie środowiska, a wzrostem występowania chorób psychicznych.

„Życie w zanieczyszczonych obszarach, szczególnie we wczesnym okresie życia, jest predyktorem zaburzeń psychicznych” – powiedział Khan, biolog w Instytucie Genomiki i Biologii Systemów na UChicago. „Te choroby neurologiczne i psychiczne - tak kosztowne zarówno pod względem finansowym, jak i społecznym - wydają się być związane ze środowiskiem fizycznym, w szczególności z jakością powietrza”.

Odkrycia opublikowane w czasopiśmie PLOS Biology, mogą rzucić nowe światło na trudne do zdefiniowania ustalenie przyczyn zaburzeń zdrowia psychicznego.

W swoich badaniach Khan i Rzhetsky, profesor medycyny i dyrektor Conte Center for Computational Neuropsychiatric Genomics na UChicago, zauważają, że naukowcy od lat podejrzewali, iż genetyka odgrywa rolę w powstawaniu, nasileniu i rozwoju różnych chorób psychicznych. Jednak istniejące badania wykazały stosunkowo niewielki związek między zmiennością genetyczną a takimi chorobami, co skłoniło naukowców do bliższego przyjrzenia się innym czynnikom, które mogą wchodzić w grę.

Aby zmierzyć wpływ zanieczyszczenia na choroby psychiczne, naukowcy uzyskali dostęp do amerykańskiej bazy danych ubezpieczeń zdrowotnych, obejmującą 151 mln osób, która wykazała 11 lat roszczeń w związku z leczeniem psychicznym. Następnie umieścili te dane na mapie obejmującej 87 potencjalnych zanieczyszczeń powietrza śledzonej przez Agencję Ochrony Środowiska w USA, w tym tlenku węgla, cząstek stałych i ozonu w warstwie przyziemnej. Dzięki temu naukowcy odkryli, że u osób zamieszkujących rejony o najgorszym poziomie jakości powietrza odnotowano 27 procentowy wzrost występowania choroby afektywnej dwubiegunowej i 6 procentowy wzrost poważnej depresji, w porównaniu z obszarami o najlepszej jakości powietrza. Przyjrzano się również dodatkowym danym dotyczącym zanieczyszczeń, dzięki temu odkryto silny związek między zanieczyszczoną gleba a zwiększonym ryzykiem występowania zaburzeń osobowości.

Ponieważ naukowcy uznali te korelacje za niezwykle silne, rozpoczęli współprace z zespołem duńskich naukowców, aby dalej pracować nad swoimi odkryciami.

Badając częstotliwość występowania zaburzeń zdrowia psychicznego u dorosłych, którzy jako dzieci mieszkali na obszarach Danii o złej jakości powietrza, naukowcy uzyskali wyniki podobne do tych odnotowanych w Stanach Zjednoczonych.

Stwierdzono 29 procentowy wzrost przypadków zaburzeń afektywnych dwubiegunowych wśród Duńczyków, którzy dorastali na obszarach o najgorszej jakości powietrza, w porównaniu do osób dorastających na obszarach najmniej zanieczyszczonych. Duńskie badanie wykazało również silne powiązania między wczesnym narażeniem dzieci na zanieczyszczenia i depresją, schizofrenią i zaburzeniami osobowości.

Inni naukowcy zauważyli, że narażenie na zanieczyszczenia niekoniecznie powoduje choroby psychicznej. W badaniu prowadzonym przez UChicago nie zbadano, w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza może wywoływać takie choroby, ale Khan i Rzhetsky zauważyli, że przeprowadzone na szeroką skalę badania na zwierzętach wykazywały, że zanieczyszczenia wpływają na ścieżki neuronalne.

Jeśli to samo dzieje się u ludzi, naukowcy przewidują, że narażenie dzieci na skażenia może prowadzić do problemów neurorozwojowych, które często pojawiają się w okresie dojrzewania.

 

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: