----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Sieć sklepów Dollar General zamierza zapłacić swoim 157,000 pracowników za przyjęcie szczepionki przeciwko Covid-19.

Z raportu Wall Street Journal wynika, że pracownicy Dollar General otrzymają wynagrodzenie za cztery godziny pracy, jeśli zdecydują się na przyjęcie szczepionki. Detalista jest jednym z pierwszych dużych pracodawców, który oferuje swoim pracownikom wynagrodzenie za zaszczepienie się na koronawirusa. Firma posiada 16,720 punktów sprzedaży detalicznej w 47 stanach i zatrudnia ponad 157,000 pracowników.

Wraz z pojawieniem się tego typu informacji wiele osób zastanawia się, czy pracodawcy mają prawo wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19? Tak, z pewnymi wyjątkami.

Eksperci twierdzą, iż pracodawcy mogą wymagać od pracowników podjęcia środków bezpieczeństwa, w tym szczepień. Nie musi to oznaczać, że jeśli odmówisz, zostaniesz zwolniony, ale może być konieczne podpisanie się zrzeczenia się (waiver) lub wyrażenie zgody na pracę w określonych warunkach, aby ograniczyć ryzyko, jakie możesz stwarzać dla siebie lub innych.

Pracodawcy mają na ogół szerokie możliwości, jeśli chodzi o ustalanie zasad obowiązujących w miejscu pracy” – powiedziała Derit Reiss, profesor prawa, która specjalizuje się w polityce szczepień na University of California Hastings College of the Law. „To ich biznes”.

20

Komisja ds. Równości Zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych zezwoliła firmom wprowadzenie nakazu przyjęcia szczepionki na grypę i innych, a także wskazała, iż mogą one wymagać szczepionek przeciwko Covid-19.

Są wyjątki. Można ubiegać się o zwolnienie z powodów medycznych lub religijnych. I chociaż pracodawcy mogą wymagać szczepień, jest wiele powodów, które mogą sprawić, że nie będą tego robić.

Monitorowanie przestrzegania obowiązkowych szczepień może stanowić obciążenie administracyjne – twierdzi Michelle S. Strowhiro, doradca ds. zatrudnienia i prawniczka w McDermott Will & Emery. Pracodawcy musieliby również zarządzać wnioskami o zwolnienia, nie wspominając o roszczeniach prawnych, które mogą się pojawić.

W rezultacie wielu pracodawców prawdopodobnie będzie starać się zachęcać do szczepień, bez narzucania takiej konieczności – stwierdziła.

Z danych Centers for Disease Control and Prevention wynika, że do ubiegłego tygodnia ponad 9.3 miliona Amerykanów otrzymało pierwsza dawkę szczepionki, czyli mniej niż 3% populacji To znacznie mniej niż setki milionów, które zdaniem ekspertów, będą musiały zostać zaszczepione, by zwalczyć epidemię.

Obecnie coraz więcej stanów zaczęło ferować szczepienia kolejnej grupie – seniorom w wieku powyżej 65, 70 lub 75 lat (w zależności od stanu). Do tej pory pierwszeństwo mieli pracownicy służby zdrowia i mieszkańcy domów opieki długoterminowej.

Administracja Donalda Trumpa w ubiegłym tygodniu ogłosiła plany przyspieszenia akcji szczepień poprzez uwolnienie całej podaży dawek, zamiast trzymania dużych ilości w rezerwie, aby upewnić się, że ludzie otrzymają drugą dawkę na czas.

jm