----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

08 marca 2022

Udostępnij znajomym:

Z nowego raportu Instytutu Badawczego ADP, który śledzi dane płacowe, wynika, że zarobki w USA obecnych pracowników wzrosły w grudniu o rekordowe 5.9% w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy ci, którzy zmienili pracę, podnieśli swoje płace średnio o 8%.

Ponad 20 milionów pracowników zrezygnowało z pracy tylko w drugiej połowie 2021 r. w ramach tzw. Wielkiej Rezygnacji, a kraj ma do obsadzenia o miliony więcej miejsc pracy niż jest bezrobotnych. To oczywiście wpływa na wysokość zarobków i wysiłki, jakie firmy muszą podejmować, aby zatrzymać swoich pracowników.

To dobra wiadomość dla ludzi, których dotknęły wyższe ceny towarów w ciągu ostatniego roku, ponieważ wydaje się, że płace nadążają za wzrostem cen. Zdaniem ekspertów ceny wzrosły o 5.8% w ciągu ostatniego roku - do grudnia 2021 r. Rezerwa Federalna ogłosiła w środę plan podwyżki stóp procentowych w marcu, w odpowiedzi na silny rynek pracy i inflację.

„Zazwyczaj jest to sformułowane jako płace podnoszące inflację, a nie inflacja podnosząca płace” - mówi Richardson, zauważając, że inflacja, którą obserwujemy, jest wynikiem wąskich gardeł w łańcuchu dostaw bardziej niż czymkolwiek innym. Jeśli chodzi o roczne wskaźniki płac, które mają tendencję zwyżkową, nie jest to odzwierciedleniem wyższych kosztów życia, a bardziej kwestią napiętego rynku pracy. „Nie chodzi o pracownika, chodzi o drugą firmę. Widzimy oddźwięk, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że większe firmy mają możliwość szybszego podnoszenia płac, aby oferować specjalne premie i większą elastyczność niż mniejsze firmy” – mówi. „To rywalizacja łeb w łeb”.

Kto skorzystał najbardziej

Z badań ADP wynika, że najwięcej skorzystali pracownicy firm zatrudniających od 500 do 1,000 osób. Najwięcej szczęścia mieli nowi pracownicy w dziedzinach takich jak profesjonalne usługi biznesowe i technologie informacyjne, otrzymując średnio podwyżki na poziomie 12%. Tymczasem przemysł rozrywkowy i hotelarski – gdzie zatrudnienie i odchodzenie z pracy były szczególnie niestabilne podczas pandemii – doświadczył stagnacji płac. Wzrost płac był najbardziej imponujący w przypadku pracowników z pokolenia Z i pokolenia Z: wzrost płac w pokoleniu Z wyniósł 13.1% w porównaniu z rokiem poprzednim, donosi ADP, podczas gdy pensje pokolenia Z wzrosły średnio o 9.2%.

jm

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----