Zatrudnienie z czasów przedpandemicznych może wrócić szybko
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Koronawirus to gospodarczy krach, a najmocniej odczuli go pracownicy i pracodawcy. Sekretarz Skarbu w administracji Joe Bidena, Janet Yellen powiedziała w niedzielę, że względnie wysoki poziom zatrudnienia z czasów przedpandemicznych może wrócić nadspodziewanie szybko. „Pełne zatrudnienie” już w 2022 roku, ale jest kilka warunków. Najważniejszym z nich jest przyjęcie przez Kongres kolejnej tarczy antykryzysowej – pakietu stymulacyjnego opracowanego przez demokratów z prezydentem Joe Bidenem na czele. On sam powiedział, że mający większość demokraci przyjmą ten dokument z lub bez poparcia republikanów, którzy większości w żadnej z izb parlamentu nie mają.  

„Ten pakiet naprawdę przyspieszy ożywienie. Analiza przeprowadzona przez agencje Moody's i ekonomistów z Brookings Institution pokazuje to bardzo wyraźnie - dzięki temu pakietowi przywrócimy ludzi do pracy znacznie wcześniej” - powiedziała Yellen na antenie telewizji CNN i dodała, że jeżeli pakiet zostanie przyjęty, to spodziewałaby się, że w przyszłym roku Amerykanie wrócą do pracy w pełnym wymiarze. Z kolei gdyby nie udało się wspomnianego pakietu przyjąć, to powrót do stopy bezrobocia wynoszącej około 4% zajmie kilka lat. Yellen szacuje, że stanie się to dopiero w 2025 roku. Stacja CNN wyjaśniła, że „pełne zatrudnienie” nie oznacza diametralnie niskiej stopy bezrobocia. W tym wyrażeniu chodzi o to, że pracodawcy będą mogli zatrudnić tylu pracowników, ilu potrzeba do wykonywania danego rodzaju pracy, a nie tylu, na ilu posiadają fundusze. W dobie pandemii to od kilkunastu do kilkudziesięciu procent – na daną liczbę stanowisk przypada zbyt mała liczba pracowników.

Proponowany przez Joe Bidena pakiet stymulacyjny opiewa na kwotę 1.9 biliona dolarów. Te środki zostaną przeznaczone na wsparcie stanów, powiatów i miast w walce z koronawirusem. Chodzi o dofinansowanie powszechnego programu szczepień, wypłatę zasiłków dla bezrobotnych i czeków stymulacyjnych – to najważniejsze elementy.

Według danych opublikowanych przez Departament Pracy USA, stopa bezrobocia pierwszy raz od dwóch miesięcy spadła do 6.3 proc. – dla porównania w grudniu wynosiła 6.7 proc. Kongresowe Biuro Budżetu (CBO) spodziewa się odbicia amerykańskiego PKB jeszcze w tym roku, ale mimo wszystko analitycy stwierdzili, rynek pracy w Stanach Zjednoczonych zacznie normalnie funkcjonować w 2024 roku – dlatego zdaniem demokratów, tak ważne jest szybkie uchwalenie pakietu pomocowego. Największy spadek liczby miejsc pracy został odnotowany w USA w kwietniu ubiegłego roku – ponad 20 milionów etatów. 

fk