06 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

Moratorium, które wprowadzało przerwę w spłatach federalnych pożyczek studenckich, mające wygasnąć 1 maja br., zostanie przedłużone do końca sierpnia – poinformowano w środę. Przerwa w spłatach będzie obowiązywała do 31 sierpnia 2022 roku.

"Wiem, że ludzie zostali ciężko doświadczeni przez pandemię. W ciągu ostatniego roku przeszliśmy długą drogę. Wciąż wychodzimy z kryzysu gospodarczego, który ona spowodowała" - powiedział prezydent Biden informując o przesunięciu daty przywracającej spłaty pożyczek studenckich. "Ta przerwa pozwoli Amerykanom odetchnąć”- podkreślił w oświadczeniu.

Jak zauważa NBC News, Biden był pod presja niektórych demokratów oraz zwolenników całkowitego umorzenia długów, gdyż główne programy kadencji, wśród nich „Build Back Better”, utknęły w martwym punkcie w Kongresie. Część demokratów uważa, że wznowienie spłat przed listopadowymi wyborami może przeważyć szalę zwycięstwa  na korzyść republikanów.

Przerwa wielokrotnie wydłużana

Posiadacze federalnych kredytów studenckich nie muszą ich spłacać od marca 2020 r., kiedy to ówczesny prezydent, Donald Trump, podpisał ustawę CARES Act, która wstrzymała płatności do września tego samego roku i zamroziła naliczanie odsetek dla około 42 milionów kredytobiorców. Później Trump podjął działania w celu dalszego ich odroczenia do stycznia 2021.

Kolejny prezydent, Joe Biden, w pierwszym dniu swojego urzędowania podpisał rozporządzenie wykonawcze przedłużające wstrzymanie spłaty na kolejne miesiące, do 30 września 2021 roku. Nie było ono ostatnim, bo jesienią pojawiło się następne, przesuwające datę na 31 stycznia. Biden powiedział wówczas, że będzie to już ostatnie przesunięcie terminu wznowienia spłat. Jednak po pojawieniu się wariantu Omikron i kolejnej fali zachorowań, zdecydował się na kolejną zmianę daty, tym razem do 1 maja.

Moratorium nie dotyczy kredytobiorców posiadających pożyczki prywatne.

Czy to wystarczy?

Cześć polityków apelowało do Bidena, by wykorzystał dane mu uprawnienia i anulował długi studenckie do wysokości 50 tys. dolarów jednak wyraził on poważne zastrzeżenia, co do swoich możliwości prawnych w tym zakresie.

 Lider senackiej większości, Chuck Schumer, we wtorek ponownie wezwał do podjęcia dalszych działań w tej kwestii. Zaznaczył, że przedłużenie moratorium to "dobra rzecz", ale nie wystarczy.

"Uważam, że prezydent powinien na stałe umorzyć kredyty studenckie w wysokości do 50 tys. dolarów. Jest to ogromne obciążenie dla wielu ludzi" - powiedział Schumer.

Biden zaznaczył, że poparłby podpisanie ustawy, która zlikwidowałaby dług studencki w wysokości do 10 tys. dolarów, dając do zrozumienia, że umorzenie długu w wysokości 50 tys. jest zbyt hojne i przyniosłoby korzyści przede wszystkim osobom z dyplomami z drogich prywatnych uczelni.

W czwartym kwartale 2021 Amerykanie byli winni ponad 1,7 biliona (amer. tryliona) dolarów z tytułu kredytów studenckich.

al

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor