Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Zdrowy styl życia może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera lub innych form demencji nawet pomimo posiadania genów, które zwiększają szanse wystąpienia tych niszczących umysł chorób – wykazały najnowsze badania

Osoby o wysokim ryzyku genetycznym i złych nawykach zdrowotnych były trzy razy bardziej narażone na demencję niż osoby o niskim ryzyku genetycznym i dobrych nawykach – poinformowali naukowcy w niedzielę. Ale bez względu na to, jak duże było ryzyko genetyczne, dobra dieta, odpowiednie ćwiczenia fizyczne, ograniczenie alkoholu i niepalenie sprawiały, że wystąpienie demencji było mniej prawdopodobne.

„Uważam to za dobrą wiadomość” – powiedział Jon Haaga z Narodowego Instytutu Starzenia Się (National Institute on Aging”, jeden z wielu sponsorów badania. „Nikt nie może zagwarantować ucieczki przed tą straszną choroba, ale możesz przechylić szanse na swoją korzyść dzięki zdrowemu życiu” – dodał.

Wyniki zostały omówione podczas Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera, która odbyła się w Los Angeles i opublikowane w Journal of the American Medical Association.

Około 50 milionów osób cierpi na demencję, a choroba Alzheimera jest najczęściej występującym typem. Geny i styl życia przyczyniają się do wielu chorób, ale dopiero od niedawna naukowcy dysponują narzędziami i informacjami, aby przeprowadzać badania na dużą skalę, aby zbadać, jak ważny jest każdy z czynników.

Jedno z takich badań przeprowadzone kilka lat temu wykazało, że zdrowy tryb życia może pomóc przezwyciężyć genetyczne ryzyko chorób serca. Teraz naukowcy udowodnili, że to samo dotyczy demencji.

Doktor Elzbieta Kuzma i jej koledzy z University of Exeter Medical School w Anglii, wykorzystali brytyjski Biobank do zbadania prawie 200,000 osób w wieku powyżej 60 lat, bez oznak i objawów demencji na początku badania. Ich ryzyko genetyczne zostało sklasyfikowane jako wysokie, średnie lub niskie, w oparciu o dziesiątki mutacji, o których wiadomo, że wpływają na demencję. Zostali oni również pogrupowani w oparciu o czynniki dotyczące stylu życia.

Po około ośmiu latach badania, u 1.8% tych z wysokim ryzykiem genetycznym i złym stylem życia, rozwinęła się demencją – w porównaniu z 0.6% osób o niskim ryzyku genetycznym i zdrowych nawykach.

Wśród osób z najwyższym ryzykiem genetycznym u nieco ponad 1 procenta przestrzegającego zdrowych nawyków, rozwinęła się demencją – w porównaniu do 2% tych z gorszym stylem życia.

Jedno ograniczenie: naukowcy posiadają tylko informacje na temat mutacji dotykających osób pochodzenia europejskiego, nie wiadomo, czy to samo dotyczy innych grup rasowych lub etnicznych.

Wyniki powinni stanowić zachętę dla ludzi, którzy obawiają się, że same mutacje genowe determinują ich przeznaczenie, twierdzi doktor Rudy Tanzi, ekspert genetyki w Massachusetts General Hospital, który dodał, że tylko 5% osób powiązanych z chorobą Alzheimera jest „w pełni penetrantem”, co oznacza pewność, że rozwinie się u nich choroba.

„Oznacza to, że przy 95% mutacji twój styl życia będzie mieć znaczenie” – powiedział Tanzi. „Nie przejmuj się swoją genetyką. Poświęć więcej czasu na zadbanie o zdrowy styl życia”.

Zdrowy styl życia jest również przedmiotem nowych wytycznych dotyczących zapobiegania demencji, które Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) opublikowała w lutym.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: