----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

24 stycznia 2022

Udostępnij znajomym:

Jakby problemów było mało, okazuje się, że stres związany z Covid-19 w znaczący sposób wpływa na zdrowie naszych zębów - ostrzegają dentyści z Chicago. Z danych American Dental Association wynika, że obserwują więcej schorzeń jamy ustnej związanych ze stresem odczuwanym w czasie pandemii.

"Ludzie częściej zaciskają szczęki, zgrzytają zębami, co powoduje ich uszkodzenie" - powiedziała doktor Rana Stino, dentystka i partnerka w Water Tower Dental Care.

Instytut Polityki Zdrowotnej ADA przeprowadził w październiku ankietę, w której stwierdzono, że dentyści w całym mieście zgłaszali większą ilość stanów związanych ze stresem, takich jak zgrzytanie lub zaciskanie szczęk, wyszczerbione zęby, pęknięte zęby i dysfunkcja stawów.

69% dentystów zauważyło wzrost liczby pacjentów zgrzytających i zaciskających zęby, a 63% stwierdziło, że widziało więcej pacjentów z wyszczerbionymi i pękniętymi zębami, co w dużej mierze związane było z odczuwanym stresem.

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że zgrzyta zębami, zwłaszcza jeśli dzieje się to w nocy. Dodatkowo od początku pandemii niektórzy unikali wizyt u dentysty, co mogło przełożyć się na pogorszenie stanu ich zdrowia. Czasami dentyści kierują swoich pacjentów do fizjoterapeutów z powodu bólu szyi, ramion czy pleców. Niektórzy mogą skarżyć się na bóle głowy lub dzwonienie w uszach. Wszystkie te objawy mogą wynikać z zaciskania i ściekarania, które nieleczone, powoduje ból szczęki i kolejne dolegliwości.

W ciągu prawie 13 lat praktyki, dr Karen Fields, dentystka z Chicago, zauważyła bezprecedensowy poziom problemów dentystycznych związanych ze stresem.

„Mogę szczerze powiedzieć, że w ciągu ostatnich dwóch lat widziałam największą liczbę pękniętych zębów, z jaką miałam do czynienia w swojej karierze” – powiedziała. „Pandemia spowodowała podwyższony poziom stresu, co doprowadziło do psychospołecznego nawyku zgrzytania i zaciskania zębów” – powiedziała. „Przy zwiększonych stresorach mamy tendencję do przekładania tego na nasze zęby”.

Ograniczyć stres

Wszystko, od rozluźniania mięśni po medytację przed snem, to dobry pomysł. Czasami niezbędne są specjalne nakładki na zęby, które ograniczają nocne zgrzytanie. Dentyści przypominają pacjentom, aby nie odkładali rutynowych wizyt i nie czekali do ostatniej chwili, ponieważ wiele problemów zdrowotnych rozpoczyna się w jamie ustnej.

"Zapobieganie jest kluczem" - powiedziała Stino.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----