Złoty Krzyż Zasługi dla polonijnej nauczycielki
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Minister Adam Kwiatkowski, który niedawno gościł w Chicago, spotkał się z polonijnymi nauczycielami. Głównym punktem programu było odznaczenie zasłużonej pedagog Alicji Nawary Złotym Krzyżem Zasługi RP.

Spotkanie odbyło się 15 listopada w siedzibie Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce przy 6544 W. Higgins Ave w Chicago. Uczestniczyli w nim specjalny gość z Polski minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, konsul generalny Piotr Janicki, konsul Piotr Semeniuk, konsul Małgorzata Bąk-Guzik oraz członkowie organizacji nauczycieli w Wietrznym Mieście.

O zasługach uhonorowanej odznaczeniem państtwowym Alicji Nawary mówili minister Kwiatkowski i obecny prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Tadeusz Młynek. Wymieniali jej wkład w działalność ośrodka metodycznego oraz to, że jest autorką podręczników do geografii, że powołała do życia konkurs mistrza polskiej ortografii i zainicjowała współpracę Zrzeszenia z Instytutem Pamięci Narodowej. Alicja Nawara odbierając odznaczenie podkreśliła, że pracowało na nie całe środowisko polonijnych pedagogów: “Przyjmuję to wyróżnienie w imieniu wszystkich moich kolegów i koleżanek po fachu wśród Polonii. Muszę też wspomnieć śp. Janusza Boksę, długoletniego prezesa zrzeszenia, który doprowadził do tego, że tak prężnie działamy. Składam podziękowania mojej dyrektorce, bo bez niej nie byłabym w stanie tyle działać. Jest moją inspiracją i duchem”.

Minister Kwiatkowski podziękował nauczycielom za ich zaangażowanie w przygotowywanie maturzystów: “Skala uczniów, którzy dochodzą do matury jest naprawdę imponująca”. Poinformował również, że postulaty dotyczące awansu zawodowego polonijnych nauczycieli zostaną spełnione: “Będzie tak, że od roku 2021 awans zawodowy dla wszystkich tych, którzy mają przygotowanie dydaktyczne, będzie możliwy. Będą zaliczane wszystkie lata, które państwo uczycie, bez względu na typ szkoły”. Min. Kwiatkowski zapowiedział również, że podręczniki opracowywane w Polsce specjalnie na potrzeby polonijnych uczniów będą dostępne prawdopodobnie już od następnego roku szkolnego.

Urodzinowe prezenty w postaci polskiej flagi z dedykacją od prezydenta Andrzeja Dudy od gościa z Polski otrzymały dwie szkoły, które w tym roku obchodzą okrągłe jubileusze – Polska Szkoła im. Henryka Sienkiewicza w Summit świętująca półwiecze działalności oraz Polska Szkoła im. ks. Stanisława Cholewińskiego w Chicago, która obchodzi swoje 55-lecie.

Podczas spotkania Helena Sołtys, wiceprezes zrzeszenia, wręczyła konsulowi Piotrowi Janickiemu replikę tablicy darczyńców Dębowej Alei Niepodległości, która powstała rok temu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W uroczystości wzięli udział m. in. jezuita ojciec Marek Janowski, który jest kapelanem zrzeszenia, Jolanta Tatara, prezes Kongresu Oświaty Polonijnej, prezes Muzeum Polskiego w Ameryce Ryszard Owsiany oraz Jan Kopeć, prezes Związku Klubów Polskich.

Tekst: Emilia Sadaj

Zdjęcia: Andrzej Baraniak