Zmiany w organizacji pracy Konsulatu Generalnego RP w Chicago
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W związku z sytuacją epidemiologiczną Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zawiesił wszystkie wizyty umówione za pośrednictwem E-konsulat od poniedziałku 23 marca 2020 r.

Mając na uwadze zalecenia służb sanitarno-epidemiologicznych oraz zdrowie i bezpieczeństwo, przyjmowanie wizyt zostaje do odwołania ograniczone tylko do sytuacji nagłych.

Będziemy przyjmować wnioski tylko w sprawach bardzo pilnych i udokumentowanych, szczególnie w sytuacji lotu przewidzianego na najbliższe dni. Przypadki te powinny być wcześniej uzgodnione mailowo, ew. telefonicznie.

Przypominamy, że wszystkie sprawy niewymagające osobistego stawiennictwa, mogą być załatwiane w formie korespondencyjnej lub w późniejszych terminach.

Liczymy na państwa zrozumienie i przepraszamy za wszelkie niedogodności.

Uwaga! Zmiany w organizacji pracy nie ograniczają dostępu do urzędu konsularnego obywatelom polskim w zakresie pomocy konsularnej, w sytuacjach nagłych, wymagających niezwłocznego działania lub interwencji konsula.

W związku z powyższym informujemy, że od poniedziałku 23 marca br.:

  1. Nie ma możliwości wyznaczenia nowych wizyt w systemie E-konsulat.
  2. Pilne sprawy paszportowe muszą być wcześniej uzgadniane z konsulatem oraz udokumentowane (np. bilet lotniczy na najbliższe dni).
  3. Rekomendujemy skorzystanie z możliwości odbioru gotowych paszportów drogą pocztową (za dodatkową opłatą 12 USD). Wniosek o przesłanie paszportu kurierem:

https://chicago.msz.gov.pl/resource/1196460a-8abf-4b47-a4a8-324d58247d09:JCR

  1. Zawieszone jest przyjmowanie interesantów w sprawach wizowych.
  2. Osobiste wizyty w sprawach prawnych i obywatelskich są zawieszone do odwołania. Sprawy niewymagające osobistego stawiennictwa załatwiane wyłącznie formą korespondencyjną.
  3. Konsulat nadal będzie przyjmował osoby wnioskujące o wydanie przez konsula zaświadczenia na przewóz zwłok lub szczątków ludzkich. Prosimy jednak o rozważenie zaniechania w najbliższym czasie wnioskowania o dokonanie ww. czynności, jeżeli nie jest to niezbędne.
  4. Wizyty w sprawach Karty Polaka są zawieszone do odwołania. Rekomendujemy skorzystanie z możliwości odbioru gotowych Kart Polaka drogą pocztową za dodatkową opłatą 12 USD.
  5. Przyjmowanie i wydawanie legitymacji szkolnych możliwe jest wyłącznie korespondencyjnie. Odesłanie gotowych legitymacji za dodatkową opłatą 12 USD.
  6. Rekomendujemy, by płatności za wszystkie czynności konsularne dokonywać w formie Money Order – prosimy o sprawdzenie opłaty konsularnej.

W sprawach pilnych, wymagających umówienia wizyty (np. udokumentowana i niemożliwa do przełożenia podróż, wydanie przez konsula zaświadczenia na przewóz zwłok) prosimy o kontakt mailowy:

- sprawy paszportowe i wizowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- sprawy prawne: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zmiany w organizacji pracy urzędów nie ograniczą dostępu do urzędu konsularnego obywatelom polskim w zakresie pomocy konsularnej, w sytuacjach nagłych, wymagających niezwłocznego działania lub interwencji konsula.

https://www.gov.pl/web/usa/pomoc-konsularna

Przydatne informacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wszystkich aspektów działań konsulatu można znaleźć w zakładce informacje konsularne.

https://www.gov.pl/web/usa/informacje-konsularne