Zniszczono pomnik ks. Popiełuszki w Nowym Jorku
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nowojorski departament policji bada sprawę zdewastowania pomnika księdza Jerzego Popiełuszki. Monument stoi w McCarren Park na Greenpoincie. Funkcjonariusze zamieścili zdjęcie zniszczonego pomnika na Twitterze, widać na nim napis „No Polish”, a dookoła posągu są porozrzucane śmieci. Głowa księdza została przykryta plastikowym workiem na śmieci, a na twarzy zostały dorysowane wąsy nawiązujące do wizerunku Adolfa Hitlera. Do zdarzenia doszło w poniedziałek 3-go maja – dacie symbolicznej dla Polski i Polaków.

„Intensywnie prowadzimy śledztwo w sprawie aktu wandalizmu pomnika Jerzego Popiełuszki, polskiego księdza zamordowanego w 1984 roku w związku działalnością dla Solidarności” – brzmi oświadczenie NYPD. Biuro prasowe przekazało też, że służby mają świadomość ogromnego znaczenia kościoła i samego księdza Popiełuszki dla amerykańskiej Polonii. Do sprawy odniósł się Adrian Kubicki, Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, który przypomina, że nie jest to pierwszy atak na pomnik polskiego duchownego.

„To się zdarzało wcześniej, więc teraz już wiemy, że ktoś ma tu problem z tym posągiem. Po wzniesieniu pomnika ktoś namalował na nim sprayem napisy „Stalin” i „Lenin”. Rysowanie jakichkolwiek nazistowskich lub antypolskich napisów na takim pomniku powinno być wstydem dla wszystkich nowojorczyków. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby nigdy więcej się to nie powtórzyło” – powiedział Kubicki amerykańskim mediom. Dyplomata dodał, że pomnik Popiełuszki na Greenpoincie jest ważnym punktem orientacyjnym dla polskiej społeczności w Nowym Jorku, mieście stojącym na straży tolerancji i wolności. Po tych zdarzeniach Kubicki będzie zabiegał o zainstalowanie kamer monitoringu, które swoim zasięgiem będą obejmowały także pomnik księdza Popiełuszki. W środę wieczorem Polsko-Słowiańska Unia Kredytowa zadeklarowała gotowość do pokrycia kosztów sprzątania i instalacji systemu monitoringu na placu. Adrian Kubicki podziękował policji i amerykańskim mediom za zaangażowanie w akcję, a każdy, kto ma wiedzę o akcie wandalizmu proszony jest o kontakt z nowojorskim departamentem policji.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był duchownym, kapelanem Solidarności, który walczył w Polsce z władzą komunistyczną. Zginął 19 października 1984 r. w wieku 37 lat. Został uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki, a po trwającym 13 lat procesie beatyfikacyjnym został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku.

fk