18 cali śniegu na lotnisku Midway
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Według National Weather Service, na lotnisku O'Hare, gdzie prowadzone są oficjalne pomiary dla Chicago, spadło 7.5 cala śniegu. Lotnisko jednak znalazło się poza pasem największych opadów; na Midway odnotowano 17.7 cala.

Całkowita pokrywa śnieżna na O'Hare ma obecnie 21 cali, a na Midway 2 stopy - to najwyższy poziom od 2011 roku.

Ekipy departamentu ulic i oczyszczania miasta pracowały przez całą dobę, usuwając śnieg z głównych dróg, ale władze miasta proszą mieszkańców o cierpliwość, jeśli chodzi o dotarcie do mniejszych uliczek. Postęp prac można śledzić online. Opady śniegu utrudniają także usługi takie jak wywóz śmieci i recyklingu.

Śnieg padał przez 16 z ostatnich 23 dni, co czyni ten okres jednym z najbardziej śnieżnych od późnych lat 70. W ciągu ostatnich trzech tygodni spadło około 40.1 cala śniegu - to około 5 cali więcej niż sezonowe opady śniegu wynoszące 36.3 cala - twierdzi meteorolog Todd Kluber. "W ciągu ostatnich trzech tygodni mieliśmy więcej śniegu niż zwykle przez całą zimę".

We wtorek większość szkół zdecydowała się odwołać zajęcia indywidualne.

W ciągu ostatnich 3 dni z powodu opadów śniegu zawaliły się cztery budynki w Chicago i Elgin. Eksperci ostrzegają, że w miarę, jak burze śnieżne nawiedzają obszar północnego Illinois, stare, puste lub źle utrzymane budynki mogą nie wytrzymać ciężaru śniegu. 

Jedna stopa sześcienna śniegu może ważyć zaledwie 5 funtów albo nawet 30 funtów - wynika z danych National Roofing Contractors Association. Lżejszy śnieg tworzy się, gdy powietrze jest zimniejsze, takie jak w ostatnich dniach, a cieplejsze powietrze tworzy gęstszy śnieg, który jest zdecydowanie cięższy.

Więc ile śniegu to za dużo? Może to być ponad 10 cali, szczególnie w przypadku starszych lub źle utrzymanych budynków - twierdzi Salvador Pedroza z Economy Roofing. Dla Pedrozy kluczowe znaczenie ma konserwacja. Zalecił właścicielom budynków kontrolę dachów, ich naprawę lub wymianę w razie konieczności, zwłaszcza w przypadku budynków starszych niż 50 lat oraz profesjonalną pomoc w usuwaniu śniegu i lodu dachów. Ludzie sami nie powinni próbować usuwać śniegu z dachów. "Nie wchodźcie na dachy. To nie jest rozwiązanie".

Jeżeli nie nastąpi przerwa od opadów śniegu i przejmujących mrozów, możemy się spodziewać zawalenia kolejnych budynków.

jm