Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Po raz drugi w ciągu tygodnia stanowi urzędnicy ds. zdrowia poinformowali o zdiagnozowaniu choroby legionistów u pacjentów chicagowskiego szpitala.

Departament zdrowia publicznego stanu Illinois zidentyfikował dwa nowe przypadki tej potencjalnie śmiertelnej infekcji płuc, a obydwie zarażone osoby były niedawno pacjentami w University of Chicago Medical Center, jednak nie wiadomo, czy to w szpitalu zostały zarażone. Przedstawiciele UC poinformowali, że szerokie badania systemu wodnego nie dały dowodów na obecność legionelli w obiekcie. Departament zdrowia nie określił źródła infekcji, informując, że zakażeni pacjenci otrzymywali również leczenie w okresie potencjalnej ekspozycji w innych placówkach medycznych, ale odmówili ich identyfikacji.

26 kwietnia IDPH poinformował o dwóch przypadkach legionistów u pacjentów szpitala Mercy. Bakterie wywołujące legionellozę znaleziono w wodzie, w związku z tym wprowadzono w placówce dodatkowe środki ostrożności o czyszczono cały system wodny.

University of Chicago Medical Center wydało w tej sprawie ośwaidczenie:

“Dwoje pacjentów ostatnio leczonych w University of Chicago Medical Center zostało zidentyfikowanych jako zarażonych legionellą. University of Chicago Medical Center posiada kompleksowy program zarządzania wodą, który jest zgodny z najwyższymi standardami federalnymi. Badania wody w szpitalu nie wykazały żadnych dowodów na rozwój legionelli. Jesteśmy przekonani, iż wszyscy nasi pacjenci są bezpieczni.

Bardzo poważnie podchodzimy do kwestii legionellozy i potencjalnych zagrożeń z nią związanych i współpracujemy z władzami stanowymi i lokalnymi w trakcie prowadzonego przez nich śledztwa. Chcemy podkreślić, iż zarażeni pacjenci znajdowali się w naszych placówkach tylko przez część okresu potencjalnej ekspozycji, a żaden z testów naszej wody nie ujawnił legionelli. Nie mamy żadnych informacji na temat badania wody w innych miejscach, które pacjenci mogli odwiedzić w okresie ryzyka”.

Idealnym siedliskiem bakterii wywołujących chorobę legionistów są właśnie systemy wodociągowe czy nieczyszczone systemy klimatyzacyjne. Bakterie drogą kropelkową dostają się do płuc i powodują rzadkie, ale ciężkie schorzenie dróg oddechowych podobne do zapalenia płuc.

Charakterystyczne symptomy to: ból głowy, wysoka gorączka, dreszcze, kaszel, ból w klatce piersiowej. Jeśli zainfekowana osoba nie jest dość odporna, może zapaść na ostrą formę zapalenie płuc. Śmiertelność sięga nawet 30 procent. Choroba legionistów jest uleczalna, gdy zostanie wykryta we wczesnym stadium. Łagodniejsza w przebiegu postać tej choroby "Gorączka Pontiac" (Pontiac fever) objawia się wysoką temperaturą ciała, dreszczami, bólami głowy i kaszlem.

Po wybuchu epidemii choroby legionistów w 2015 r. w stanowy Domu Weterana w Quincy zachorowało ponad 50 pensjonariuszy, a w kolejnych latach zmarło 15 osób. Specjaliści z Ośrodka Zwalczania Chorób Zakaźnych (CDC) w Atlancie przewidują, że bakteria (Legionella pneumophila) może być obecna w rurach doprowadzających wodę do budynku. Legionella była odpowiedzialna za te zachorowania.

Rocznie na chorobę legionistów w Stanach Zjednoczonych choruje od 8 do 18 tysięcy osób - podaje CDC. Choroba nie jest zaraźliwa; nie przenosi się z człowieka na człowieka - uspokajają lekarze.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: