200 ptaków ginie w nocy…
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Rozbijając się o okna McCormick Place. Badanie wykazało, że wyłączenie zaledwie połowy świateł może je uratować.

Ptaki przyciągane są przez oświetlone okna, co prowadzi do śmiertelnych kolizji. Wyłączenie połowy świateł w McCormick Place może spowodować prawie 60% spadek liczby ginących ptaków – twierdzą naukowcy z Field Museum.

David Willard, emerytowany pracownik Field Museum, spędził ponad 40 lat badając temat kolizji ptaków ze słynnym centrum konferencyjnym. Nowo opublikowane badanie wykorzystujące dane z dziesięcioleci obserwacji, wskazuję, że w noce, kiedy połowa okien w McCormick Place była ciemna, w sezonie wiosennych migracji dochodziło do 11 razy mniej kolizji ptaków i 6 razy mniej podczas migracji jesiennej.

„Skala zależności między oświetleniem a kolizjami była zaskakująca” – powiedział Benjamin Van Doren, główny autor artykułu. „To daje spojrzenie na nowe możliwości ratowania ptaków po prostu poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia światłem”.

Willard rozpoczął swoje badanie dotyczące ptaków ginących w wyniku zderzenia z McCormick Place w 1978 roku, przez lata dołączyli do niego inni naukowcy, którzy codziennie przed wschodem słońca chodzili do centrum kongresowego, aby sprawdzać, czy nie ma martwych ptaków. Czasami nie było żadnych, ale w były dni, kiedy znajdowali nawet 200. Grupa zaczęła opracowywać dane dotyczące oświetlonych okien w budynku. Badanie wykazało, że wraz z większą ilością oświetlonych w nocy okien, dochodziło do większej ilości kolizji i śmierci ptaków.

Liczba ptaków na niebie i kierunek wiatru również odgrywały rolę, ale „najważniejszym czynnikiem decydującym było światło: im więcej okien było zaciemnionych, tym mniej ptaków umierało”.

McCormick Center jest szczególnie niebezpieczne dla ptaków, ponieważ jest ogromnym budynkiem, odizolowanym od innych i znajduje się blisko jeziora Michigan, nad którym latają ptaki.

Ale oświetlone budynki w całym mieście – i na całym świecie – powodują śmierć ptaków.

„To, czego nauczyliśmy się w ciągu ostatnich 20 lat o włączonych światłach, skłoniło miasto Chicago do stworzenia programu Lights Out, który wymaga wyłączania zewnętrznego oświetlenia budynków podczas szczytowej migracji” - powiedział Doug Stotz, starszy ekolog zajmujący się ochroną. „Mam nadzieję, że ten artykuł pokaże, dlaczego ważne jest wyłączanie również oświetlenia wewnętrznego, zwłaszcza w Chicago, które jest najbardziej śmiercionośnym miastem w kraju dla migrujących ptaków”.

„Nasze badanie zawiera obiecującą wiadomość: możemy ratować ptaki po prostu wyłączając światło podczas kilku dni wysokiego ryzyka każdej wiosny i jesieni” – dodał Van Doren.

Ratować ranne

Naukowcy z Cornell Lab of Ornithology sklasyfikowali Chicago jako jedno z najbardziej niebezpiecznych miast dla ptaków podczas jesiennych oraz wiosennych migracji. Ich zdaniem ze względu na położenie Chicago „w samym sercu najbardziej ruchliwych korytarzy powietrznych w Ameryce Północnej”, jest to jedno z miast, które stanowią poważne zagrożenie dla migrujących ptaków.

Osoby, które natkną się na ptaki ranne w wyniku kolizji, mogą pomóc, delikatnie wkładając ptaka do papierowej torby lub pudełka z pokrywką i dzwoniąc do Chicago Bird Collision Monitors pod numer 773-988-1867.

Chicago Bird Collision Monitors współpracuje z wolontariuszami, którzy odbiorą ptaka i zabiorą go na kontrolę stanu zdrowia. Następnie ptak zostanie bezpiecznie wypuszczony, aby mógł kontynuować migrację.

Jeśli nie ma możliwości umieścić ptaka w pudełku lub torbie, należy spróbować przenieść je w bezpieczne miejsca, takie jak drzewa lub kwietniki, aby przynajmniej nie doznały obrażeń ze strony ludzi lub innych stworzeń.

jm