4.6 milionów dorosłych Amerykanów uczulonych na orzeszki ziemne
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nowe badanie wykazało, że ponad 4.6 miliona dorosłych Amerykanów ma alergie na orzeszki ziemne. W wielu przypadkach rozwinęła się ona w wieku dorosłym.

Alergia na orzeszki ziemne jest powszechnie uważana za problem pediatrycznych, ale cierpi na nią więcej dorosłych niż dzieci - powiedziała autorka badania, doktor Richi Gupta, dyrektor Center for Food Allergy and Asthma Research na Northwester University w Illinois. Jednak tylko od 15 do 20 procent dzieci z alergią na orzeszki ziemne wyrośnie z niej w wieku dorosłym - wynika z badań. Z badań opublikowanych we wtorek w Journal of Allergy and Clinical Immunology, wynika, że u ponad 800,000 dorosłych (ponad 17%) alergia rozwinęła się po ukończeniu przez nich 18 lat.

Osoby dorosłe, u których alergia rozwinęła się w wieku dorosłych, rzadziej uzyskiwały diagnozę lekarską - w porównaniu z tymi, którzy doświadczyli alergii w wieku dziecięcym - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród ponad 40,000 dorosłych Amerykanów. Gupta zauważyła, że dorośli, którzy zauważają u siebie niepokojące reakcje na określone pokarmy, raczej unikają ich spożywania niż wykonują testy alergiczne.

"Jeśli zostanie zdiagnozowana u ciebie alergia na orzeszki ziemne, otrzymujesz potwierdzenie, że jesteś uczulony, co wpływa na całe twoje życie" - powiedziała. Dorośli, którzy samodzielnie stawiają diagnozę, potencjalnie nakładają na siebie niepotrzebny obowiązek unikania orzeszków ziemnych, kiedy tak naprawdę nie muszą - dodała.

Innym powodem, dla którego ważne jest, aby zostać właściwie zdiagnozowanym, jest to, że lekarz może przepisać epinefrynę, stosowaną w przypadku ciężkiej reakcji na alergen.

Z badania wynika, że tylko 44% dorosłych z alergią na orzeszki ziemne, która wystąpiła w wieku dorosłym, otrzymało receptę na epinefrynę, w porównaniu do 56% osób, u których alergia została zdiagnozowana w dzieciństwie.

Nie ma znanego powodu, dla którego alergie na orzeszki ziemne rozwijają się u dorosłych, ale wpływ może mieć środowisko życia lub hormony danej osoby - powiedziała Gupta, dodając, że prowadzone są badania, czy zmiana środowiska życia czy fluktuacja hormonów kobiet w okresie dojrzenia lub menopauzy mogą powodować alergie.

Badanie ujawniło, że alergie na orzeszki ziemne u dorosłych występują znacznie częściej niż podejrzewano - powiedział Bruce Roberts, dyrektor ds. strategii badań i innowacji w Food Allergy Research & Education, który nie brał udziału w badaniu.

Każdy, kto podejrzewa u siebie alergię na orzeszki ziemne, powinien zgłosić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu i wykonać test. Do badań należy włączyć testy na inne powszechne alergeny i orzechy. Z badania wynika, że osoby z alergią na orzeszki ziemne, która pojawiła się w wieku dorosłym, częściej zgłaszają liczne alergie, w porównaniu z tymi, u których alergia wystąpiła w dzieciństwie.

Agencja ds. Żywności i Leków nie zatwierdziła żadnej terapii alergii na orzeszki ziemne dla osób dorosłych, ale istnieje terapia dla dzieci w wieku od 4 do 17 lat, która powoi uodparnia dzieci na orzeszki ziemne, co pozwala im spożywać biało orzechowe i sprawia, że reakcja na orzeszki ziemne może być łagodniejsza lub wcale nie występować. 

jm