500 tys. dolarów dla 421 maturzystów i studentów
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Pół miliona dolarów przeznaczyła Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (PSFCU) na Program Stypendialny w 2021 r. W tym roku stypendia otrzymało 421 młodych członków Naszej Unii mieszkających w 9 stanach i Waszyngtonie.

Wśród uhonorowanych stypendiami jest 136 studentów szkół wyższych oraz 285 uczniów ostatnich klas szkół średnich. Pięcioro studentów otrzymało najwyższe stypendia w wysokości 5 tys. dolarów. W tym gronie jest dwóch laureatów z Illinois - Angelika Kwak i Piotr Dudek. Pozostali laureaci otrzymali pomoc w wysokości 2 i 1 tys. dolarów. Wśród 421 laureatów grupa nagrodzonych z naszego stanu wynosi 156 uczniów i studentów. Wśród stypendystów ze szkół średnich, dziewięć osób otrzymało dodatkowe stypendia od New York Credit Union Association.

„To najważniejszy, doroczny program Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i świetna inwestycja w przyszłość nie tylko Naszej Unii, ale całej Polonii w Stanach Zjednoczonych” – powiedział pochodzący z Chicago Bogdan Ogórek, drugi wiceprzewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU oraz Przewodniczący Komisji Stypendialnej.

unnamed 2

W stanie Illinois Piotr Dudek i widoczna na zdjęciu Angelika Kwak otrzymali stypendia w kwocie 5,000 dolarów.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią odwołana została trzecia część programu stypendialnego, w ramach której 10 studentów wylatywało do Polski w ramach tzw. programu prezydenckiego pilotowanego przez Kancelarię Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Organizatorzy mają nadzieję, że program ten zostanie przywrócony w 2022 roku. Również ze względu na pandemię nie odbyło się wspólne uroczyste rozdanie stypendiów. Laureaci odbierali czeki i egzemplarze książki „Poland 1939” autorstwa brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse’a o wojnie obronnej Polski w 1939 roku w jednym z 21 oddziałów PSFCU na terenie USA. Najnowszy z nich został uruchomiony w kwietniu, w miejscowości Fairfield na terenie stanu New Jersey. W Illinois działa 6 placówek Naszej Unii.

Photo 2 2

W oddziale w Mount Prospect stypendium w kwocie 1,000 dolarów odebrała Izabela Kwietniewski. Z lewej szefowa oddziału Anna Mścisz

„Pomimo pandemii COVID-19, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, jak co roku przeprowadziła Program Stypendialny bez żadnych zakłóceń, nagradzając kolejnych 421 młodych członków PSFCU stypendiami o łącznej wartości 500 tysięcy dolarów. Program okazał się sukcesem, co świadczy o tym, że Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa jest nowoczesną instytucją finansową, która radzi sobie w każdych warunkach” – powiedział Bogdan Chmielewski, dyrektor wykonawczy PSFCU.

Program pomocy stypendialnej został utworzony w 2001 roku. Od tamtej pory, wliczając w to tegoroczną, dwudziestą pierwszą jego edycję, nagrodzono ponad 5,100 osób, a łączna kwota środków przeznaczonych na stypendia przekroczyła już 6 milionów dolarów. Unia została założona przez imigrantów z Polski w 1976 r. na nowojorskim Greenpoincie. Po ponad 44 latach działalności jest uważana za największą polską instytucję finansową poza granicami Polski. Obsługuje obecnie ponad 106 tysięcy członków. Wartość aktywów PSFCU przekracza 2.5 miliarda dolarów.

IMG 2643 2

Stypendystki z oddziału w Bridgeview Elżbieta i Teresa Stękałówny

(NEWSRP)