7 milionów Amerykanów zalega z ratami za samochód
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku poinformował, że największa liczba pożyczkobiorców ma opóźnienia w spłacaniu swoich rat za samochody od końca 2010 roku, kiedy zaległości te osiągnęły najwyższy poziom.

Według opracowanego raportu, ponad 7 milionów Amerykanów miało 90 lub więcej dni opóźnienia w spłacaniu kredytów samochodowych pod koniec ubiegłego roku, o milion więcej niż osiem lat temu. To potencjalna oznaka kłopotów dla przemysłu samochodowego i być może szerzej pojętej gospodarki.

New York Fed poinformował, iż wskaźniki opóźnień w pożyczkach samochodowych powoli się pogarszają. Opóźnienia ponad 3 miesiące wynosiły pod koniec 2018 roku 2.4 procent, w porównaniu do 1.5 procent w 2012. Gwałtownie wzrasta liczba spóźnień w spłacie rat kredytu wśród ludzi poniżej 30 roku życia.

Ale ekonomiści i analitycy branży przemysłu samochodowego uspokajają, że nie są to jeszcze alarmujące wartości. Liczby są znacznie wyższe głównie dlatego, że istnieje znacznie więcej kredytów samochodowych, wynikających z tego, iż sprzedaż wzrosła od czasu kryzysu finansowego, osiągając 17.5 miliona w 2016 roku. 584 miliardy dolarów pożyczonych na zakup nowych samochodów w ubiegłym roku było najwyższą sumą w 19-letniej historii danych dotyczących udzielanych pożyczek.

Inne sygnały wciąż wskazują na silną gospodarkę, a sprzedaż samochodów powinna utrzymać się w najbliższym czasie na poziomie tuż poniżej 17 milionów rocznie.

Amerykańscy konsumenci mają dług na samochody o wartości ok. 1.27 biliona dolarów, czyli mniej niż 10 procent całkowitego zadłużenia konsumentów, śledzonego przez nowojorski Fed. Kredyty hipoteczne i kredyty studenckie są wciąż większymi obciążeniami niż pożyczki na zakup samochodu.

Średnie ceny nowych samochodowy i spłaty pożyczek stale rosły przez ostatnie pięć lat, osiągając średnią $36,692 w ubiegłymi miesiącu – wynika z Kelley Blue Book. W ubiegłym roku raty kredytów wynosiły średnio $477.75 miesięcznie.

Ceny są wysokie, ponieważ znaczna część konsumentów zamienia tańsze sedany na droższe SUV czy trucki. Ponieważ dłużej trzymają swoje samochodu, decydują się na luksusowe opcje, takie jak skórzane siedzenia, szyberdach, wysokiej klasy nagłośnienie i technologie związane z bezpieczeństwem. Ponadto wzrosły stopy procentowe, powodując wzrost stawek kredytów samochodowych.

Jeff Schuster, starszy wiceprezes LMC Automotive powiedział, iż wyższe ceny i płatności oznaczają, że niektórzy klienci biorą na siebie więcej niż są w stanie udźwignąć. „Nie chodzi o to, że są bezrobotni czy nie stać ich na samochód” – mówi Schuster. „Po prostu kupują zbyt drogie auta”.

Schuster twierdzi, że wzrost ilości opóźnień w spłatach kredytów nie jest powodem do niepokoju, ponieważ bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie, następuje wzrost gospodarczy, a to czynniki, które wpływają na możliwość dokonywania płatności z tytułu pożyczek samochodowych.

Analitycy twierdzą, że ludzie polegają na pożyczkach samochodowych, ponieważ potrzebują pojazdów, aby dostać się do pracy, odebrać dzieci ze szkoły i załatwić wszystkie sprawunki. W wielu miejscach nie są w stanie funkcjonować bez posiadania własnego środka transportu.

„Samochód to zdolność uczestnictwa w gospodarce” – powiedziała Signe-Mary McKernan, ekonomistka. McKernan zaleca, aby kupując samochód na kredyt, przed zaakceptowaniem warunków umowy postarać się o alternatywną opcję pożyczki ze swojego banku lub unii kredytowej. Powiedziała także, że osoby zalegające ze spłatą zobowiązań powinny jak najszybciej skontaktować się ze swoim wierzycielem i uzyskać pisemne porozumienie dotyczące rozłożenia spłat.

Monitor

Udostępnij swoim znajomym: