90-lecie Klubu Sportowego “Wisła” Chicago
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Najstarszy istniejący polonijny klub sportowy w Stanach Zjednoczonych ma już 90 lat. Z okazji okrągłego jubileuszu działacze “Wisły” Chicago zorganizowali wielką galę. W salach Lone Tree Manor bawiło się ponad 300 gości.

Na rocznicowe obchody z Polski przyleciał Jan Domarski, zdobywca złotej bramki na Wembley. Legendarny napastnik, swojego czasu także piłkarz “Wisły” Chicago, wręczył prezesowi klubu Ryszardowi Latawcowi listy gratulacyjne w imieniu własnym oraz Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Wśród gości z Polski był poza tym Tomasz Matuszewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sanoku, który przed laty również grał dla chicagowskiego klubu.

Przewodniczącym Komitetu Obchodów 90-lecia klubu był wieloletni były prezes “Wisły” Chicago, Józef Karkut, który szczególnie serdecznie dziękował paniom za ich cierpliwość w znoszeniu nieobecności mężów i partnerów w domach. Grupa najbardziej zaangażowanych w organizowanie klubowych imprez pań została obdarowana kwiatami. Na uroczystym bankiecie nie mogło zabraknąć Stanisława Urbana, czołowego napastnika Wisły i Orłów oraz kapelana klubu ks. Antoniego Dziorka. Honorowy prezes chicagowskich wiślaków, Henryk Czaplak, który nie mógł uczestniczyć w rocznicowych obchodach, nadesłał list gratulacyjny.

Klub sportowy “Wisła” Chicago powstał w 1927 roku. Jeszcze przed nim, założona cztery lata wcześniej, przez krótką chwilę działała Polonia Chicago. Parę miesięcy po jej rozwiązaniu do życia powołano obecnie istniejący klub. Za jego założyciela uznawany jest Józef Rekucki, który uprzednio związany był właśnie z Polonią Chicago. W 1972 roku podczas obchodów 45-lecia istnienia klubu miało miejsce poświęcenie sztandaru, który ufundowała Wisła Kraków.

O sukcesach wiślaków opowiadał podczas bankietu prezes Ryszard Latawiec: “Przez te 90 lat Wisła cały czas reprezentuje Polonię i odniosła niemało sukcesów. Wiele mistrzostw ligi, wiele zdobytych pucharów, w tym spektakularne zwycięstwa. W 1982 roku Wisła zdobyła puchar Ameryki. Była to jedyna edycja, która się już nigdy nie powtórzyła i właśnie Wisła ten puchar zdobyła. Drugi sukces to (…) mistrzostwo Ameryki zespołów trójkowych, chyba 1994 rok, jak dobrze pamiętam”.

Przy klubie działa szkółka piłkarska, której długa historia sięga lat sześćdziesiątych. Jej adepci stanowią zaplecze pierwszej drużyny. Podczas uroczystości młodzi piłkarze “Wisły” Chicago dziękowali Stanisławowi Pytlowi, swojemu wieloletniemu trenerowi za współpracę.

W Lone Tree Manor srebrnymi i złotymi klubowymi odznakami uhonorowani zostali działacze, sponsorzy i zasłużeni zawodnicy. Odbierając wyróżnienie Tomasz Róg opowiadał o sukcesach starszych roczników wiślaków: “Był taki czas, kiedy Wisła Over 30 zdobyła wszystkie puchary, jakie były możliwe w National Soccer League, w Metropolitan Soccer League,w turniejach polonijnych i we wszystkich rozgrywkach, w jakich graliśmy. Chciałbym moją złotą odznakę dedykować całej naszej drużynie, z którą przeszliśmy kawał drogi i dużo sukcesów”.

Uroczysty bankiet był zwieńczeniem całorocznych obchodów jubileuszu 90-lecia, z okazji którego wcześniej zorganizowano również polonijny turniej piłkarski w Yorkville.

Tekst: Emilia Sadaj/NEWSRP

Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP