----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

24 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych są coraz bardziej pesymistycznie nastawieni, obawiają się inflacji oraz tego, co czeka gospodarkę w najbliższym czasie.

Dwóch na trzech pytanych Amerykanów (66%) uważa, że inflacja wzrośnie w najbliższych tygodniach - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Forbes Advisor-Ipsos Consumer Confidence Biweekly Tracker. To wzrost o trzy punkty procentowe w ciągu ostatniego miesiąca.

Co prawda najnowszy raport dotyczący inflacji Consumer Price Index (CPI) ukazał niewielki spadek rocznego wzrostu cen w kwietniu, jednak w ujęciu miesięcznym wzrost bazowego wskaźnika CPI - który nie uwzględnia zmiennych cen żywności i energii - odnotował niepokojący wzrost, co źle wróży kondycji finansowej amerykańskiego konsumenta.

Konsumenci liczą się z wyższymi cenami

Konsumenci stają się coraz bardziej wrażliwi na wzrost cen, a większość z nich spodziewa się pogłębienia inflacji. Ponad połowa respondentów, bo aż 57% uważa, że kwota, jaką płacą za miesięczne rachunki i inne regularne wydatki, wzrośnie.

To źle, ponieważ jednym z czynników stymulujących wzrost cen jest zjawisko zwane oczekiwaniami inflacyjnymi. Mówiąc prościej, jeśli ludzie spodziewają się, że ceny będą nadal rosły, oczekiwania te przyczyniają się do utrwalenia wzrostu cen.

Rosnące ceny mogą również odzwierciedlać brak zaufania społeczeństwa do administracji Bidena, która z trudem radzi sobie z problemem inflacji. Przypomnijmy o tym, kiedy Biały Dom uwolnił ropę z amerykańskich rezerw strategicznych, aby obniżyć koszty benzyny, jednak po krótkotrwałym spadku ceny na stacjach benzynowych znów zaczęły rosnąć i obecnie wynoszą średnio 4.59 dolara za galon w całym kraju, czyli o 48 centów więcej niż miesiąc temu.

Rezerwa Federalna również robi swoje, po raz pierwszy od 2006 roku podnosząc stopy procentowe na kolejnych posiedzeniach FOMC. Oczekuje się, że Fed nadal będzie podnosił stopy procentowe do końca 2022 roku, a być może nawet do 2023 roku.

Bank centralny stoi w obliczu bardzo trudnego zadania: chce szybko podnieść stopy procentowe, ale nie tak wysoko, by nie wywołać recesji. Prezes Fed Jerome Powell uważa, że jest to możliwe, choć równocześnie ostrzega, że nie obejdzie się bez spowodowania "pewnego bólu" w trakcie tego procesu.

Inflacja zacznie słabnąć?

Wskazują na to niektóre wskaźniki ekonomiczne. Obecnie konsumenci mają mocno zadłużone karty kredytowe, co oznacza, że są mniej skłonni do zakupów, które jeszcze bardziej napędzałyby inflację.

Pomimo tego konsumenci prawdopodobnie nie odczują korzyści z niższej inflacji przez "kilka kolejnych miesięcy" - zauważa Ron Hetrick, starszy ekonomista w Emsi Burning Glass, firmie zajmującej się analizą rynku pracy.

24

Nastroje konsumentów

Niektórzy Amerykanie nie podzielają optymizmu Fedu, zwłaszcza, jeśli chodzi o miejsca pracy. Z najnowszego sondażu Ipsos wynika, iż 40% uważa, że bezrobocie wzrośnie w ciągu najbliższego roku. Prawie dwie piąte (39%) twierdzi, że jest prawdopodobne, iż oni sami, członek ich rodziny lub znajomi stracą pracę w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Niektóre negatywne skutki gospodarcze już zaczynają być widoczne na rynku pracy. Ponad jedna czwarta respondentów (27%) twierdzi, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy straciła pracę ze względu na warunki ekonomiczne. Analitycy ostrzegają, że na horyzoncie może pojawić się spowolnienie gospodarcze. Były prezes Fed Ben Barnanke, który kierował bankiem centralnym podczas kryzysu finansowego w 2008 roku, ostrzegł, że gospodarka zmierza w kierunku stagflacji - brzydkiego zjawiska ekonomicznego, które łączy wysoką inflację z kurczącą się gospodarką.

Pomimo ostrzeżeń ekspertów, niektórzy Amerykanie pozostają optymistami. Ponad połowa respondentów (52%) twierdzi, że w porównaniu z sytuacją sprzed sześciu miesięcy jest obecnie bardziej pewna bezpieczeństwa zatrudnienia dla siebie, swojej rodziny i znajomych, co oznacza wzrost o jeden punkt procentowy w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch tygodni.

al

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----