Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Od przyszłego miesiąca szpitalne izby przyjęć w Chicago mogą mieć więcej pacjentów rannych po upadku lub uderzeniu przez elektryczne skutery.

Taki może być scenariusz w związku z planowanym na 15 czerwca otwarciem wypożyczalni tych urządzeń w dzielnicach na zachodzie, północnym zachodzie i południowym zachodzie miasta.

Zwolennicy masowego udostępnienia skuterów przekonują, że to nowy sposób dostępu do transportu i poruszania się bez samochodu po zakorkowanym mieście. Przeciwnicy przytaczają statystyki z miast, w których działają już miejskie wypożyczalnie elektrycznych skuterów.

W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy odnotowano co najmniej pięć zgłoszonych wypadków śmiertelnych związanych z użytkowaniem e-skuterów w Stanach Zjednoczonych. 

Dla porównania od 2007 roku, czyli uruchomienia pierwszych miejskich wypożyczalni rowerów, doszło do czterech wypadków śmiertelnych - poinformował Paul DeMaio, dyrektor MetroBike, branżowej firmy konsultingowej.

Z raportu opublikowanego w kwietniu przez Krajowe Stowarzyszenie Urzędników ds. Transportu Miejskiego wynika, że w 2018 roku wykonano 38.5 miliona przejażdżek na wypożyczonych skuterach i ponad 36.5 miliona rowerami.

“Washington Post” przeprowadził wywiady z lekarzami z izb przyjęć w siedmiu miastach, w tym w Austin, Atlancie i Nashville, wszędzie lekarze zgłaszali wzrost liczby poważnych wypadków po wprowadzeniu na ulice elektrycznych skuterów.

Złamane nosy, nadgarstki, uszkodzenia stawu barkowego czy urazy głowy, które mogą spowodować trwałe uszkodzenia mózgu - pacjentów z podobnymi obrażeniami ciała było zdecydowanie więcej ubiegłego lata na izbach przyjęć w całym kraju.

Rośnie też grono krytyków - w tym lekarzy, byłych motocyklistów, mechaników skuterów i prawników zajmujących się sprawami związanymi z urazami - którzy twierdzą, że urządzenia mogą wyglądać jak zabawki, ale związane jest z nimi takie same ryzyko wypadku, jak z każdym inny pojazdem mechaniczny na drodze.

Krytycy dodają, że niektóre floty elektrycznych skuterów są źle utrzymywane, a ich stan techniczny może doprowadzić do niebezpiecznych awarii.

Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles wykazało, że urazy głowy stanowiły 40 procent obrażeń u pacjentów po wypadkach na elektrycznych skuterach, a złamania - 32 procent.

Z badania departamentu zdrowia w Austin w Teksasie wynikało, że na 100,000 kursów skuterem co najmniej 20 osób zostało rannych, a u 15 procent z nich dochodziło do urazowych uszkodzeń mózgu.

Tylko jeden na 190 rannych użytkowników miał kask. Prawie 40 procent obrażeń nastąpiło w czasie przejażdżek między godziną 6.00 po południu a 6.00 rano. Z badania wynikało także, że prawie 30 procent rannych było pod wpływem alkoholu.

Jedna trzecia uległa wypadkowi podczas swojej pierwszej przejażdżki. E-skutery mają wyższy środek ciężkości i mniejsze koła niż rowery i wymagają innej obsługi - przypominają eksperci.

Chicagowskie władze będą mocno zachęcać osoby wypożyczające elektryczne skutery w naszym mieście do noszenia kasków, choć nie będzie to wymagane. Urzędnicy będą również naciskać na edukację użytkowników, zarówno dzięki mobilnej aplikacji, jak ulotkom dołączonym do skuterów.

Użytkownicy będą musieli mieć ukończone 18 lat, chociaż osoby 16- i 17-letnie będą mogły jeździć za zgodą rodziców lub opiekunów.

Pilotażowy program wypożyczalni elektrycznych skuterów skoncentruje się na mniej zatłoczonych dzielnicach, takich jak Austin, Irving Park, Avondale, Pilzno i South Lawndale. Jeśli ktoś spróbuje wyjechać poza ten obszar, urządzenie przestanie działać.

Prędkość skutera będzie ograniczona do 15 mil na godzinę. Będzie obowiązywał zakaz jazdy chodnikiem. Należy się nimi poruszać po pasach dla rowerzystów.

Skutery będzie można wypożyczać po użyciu aplikacji mobilnej na smartfony, która będzie pobierać opłatę. Po dotarciu do celu trzeba będzie zaparkować skuter na chodniku przy krawężniku. Za pomocą aplikacji zgłaszamy koniec jazdy, a program automatycznie blokuje koła skutera. Ale użytkownik będzie musiał zrobić zdjęcie, jak skuter jest zaparkowany i wysłać go za pomocą aplikacji, aby udowodnić, że zrobił to prawidłowo.

Pracownicy firmy będą zbierać skutery na noc, a następnie rozwozić je rano po mieście. Nie będzie można z nich korzystać w godz. od 10:00 w nocy do 5 rano.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location