16 czerwca 2020

Udostępnij znajomym:

Chicago będzie miejscem testowym badania klinicznego nad nową szczepionką na koronawirusa.

Doktor Richard Novak jest weteranem w temacie szczepionek. Profesor University of Illinois w Chicag przeprowadził dziesiątki badań klinicznych podczas swojej 25-letniej kariery. Jednak to badanie, jak mówi, jest inne.

"Jestem podekscytowany, że mogę wziąć udział w tym badaniu, ponieważ jest ono tak ważne dla ożywienia naszej gospodarki i dla naszej populacji" - powiedział. "I próbujemy przywrócić nam pozory normalności - lub tego, co pamiętamy jako normalne. Zamiast tej nowej normy, którą żyjemy teraz".

Trzecia faza badania ma na celu sprawdzenie skuteczności. Wcześniejsze badania produktu opracowanego przez firmę biotechnologiczną Moderna wykazały, iż jest on bezpieczny. Szczepionka jest oparta na RNA, co oznacza, że wprowadza do organizmu określone białko, które powoduje reakcję układu odpornościowego, wytwarzając przeciwciała przeciwko obcej substancji.

"Absolutnie nie ma możliwości, aby ktoś mógł zachorować na COVID-19 z powodu szczepionki" - powiedział Novak.

Moderna planuje badanie kliniczne z udziałem 30,000 osób z całego kraju, w tym 1,000 uczestników w Chicago. Znaczna część grupy testowej będzie się składać z osób w wieku 65 i starszych oraz osób z chorobami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca czy choroby serca - są to grupy najbardziej narażone na ryzyko związane z koronawirusem.

"Chcemy wiedzieć, czy szczepionka zapobiega infekcji, ale chcemy również wiedzieć, czy zapobiega chorobie" - powiedział Novak. "Czy osoby, które otrzymają szczepionkę, ale zachorują, mają łagodniejszy przypadek choroby niż osoby, której jej nie otrzymały?".

Badanie kliniczne rozpocznie się 9 lipca, zgodnie z zapowiedzią Anthony'ego Fauciego.

"Na początku lipca przejdziemy do trzeciej fazy badania skuteczności" - powiedział. "Jest to zdecydowanie najszybsze tempo w historii - od momentu wykrycia jakiejkolwiek nowej infekcji do momentu, w którym faktycznie rozpoczyna się badanie kliniczne na dużą skalę".

Uczestnicy zostaną losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup, grupy badanej, która otrzyma szczepionkę oraz grupy kontrolnej, która otrzyma placebo. Ani naukowcy ani uczestnicy nie będą wiedzieć, kto otrzyma szczepionkę.

"Istnieje również wiele poważnych, długotrwałych powikłań u osób, które przeżyły, które były hospitalizowane" - powiedział Novak. "U niektórych rozwija się poważna choroba płuc, ludzie cierpią na udary lub zawały serca związane z chorobą. Jeśli więc uda nam się zapobiec niektórym z tych komplikacji i na pewno zmniejszyć wskaźnik śmiertelności poprzez szczepionkę, to byłaby wygrana".

Wraz z rozpoczęciem badania klinicznego w całym kraju, rusza produkcja eksperymentalnej szczepionki - to strategia mająca na celu zaoszczędzenie cennego czasu, jeśli druga fala COVID-19 uderzy w kraj.

"To ogromna inwestycja i zwykle tego nie robimy, dopóki nie przekonamy się, że szczepionka jest skuteczna" - powiedział Novak. "Teraz zamierzamy gromadzić te szczepionki w nadziei, że zadziałają. Mam nadzieję, że to zadziała".

Cztery inne możliwe szczepionki wejdą w fazę trzecią badań latem. Co najmniej jedna będzie testowana w Chicago. Uczestnicy badania klinicznego będą monitorowani przez około dwa lata, ale badanie może zostać wcześniej przerwane, jeśli okaże się, że produkt jest faktycznie skuteczny lub wyraźnie widać, że nie działa.

Każda osoba zainteresowana wzięciem udziału w badaniach klinicznych nad szczepionką, powinna skontaktować się z naukowcami z UIC dzwoniąc pod numer: 312-413-5897 lub wysyłając wiadomość email na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor