----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

W związku ze zbliżającym się Halloween stanowi urzędnicy ds. zdrowia wydali w piątek wytyczne, które mają pomóc bezpiecznie celebrować jesienne tradycje, takie jak halloweenowe zbieranie cukierków czy wizyty na farmach dyniowych.

„Chociaż wciąż znajdujemy się w pandemii, sezon Halloween i jesiennych obchodów będzie wyglądał nieco inaczej niż rok temu, dzięki bezpiecznym i skutecznym szczepionkom przeciwko Covid-19, które są powszechnie dostępne” – powiedziała dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Illinois, dr Ngozi Ezike. „Nadal jednak musimy zachowywać środki ostrożności, ponieważ nie wszyscy są zaszczepieni, a szczepionka dla dzieci w wieku poniżej 12 lat nie jest jeszcze dostępna”.

Urzędnicy zalecają noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych i unikanie miejsc, gdzie niemożliwe jest zachowanie dystansu społecznego, aby powstrzymać rozprzestrzeniania się wirusa. Odradzają także poleganie wyłącznie na maskach będących częścią przebrania i rezygnacji z regularnie noszonych maseczek, licząc na to, że strój ochroni przed wirusami.

Maseczki nadal są wymagane w zamkniętych miejscach publicznych, ale urzędnicy zalecają noszenie ich także na prywatnych imprezach halloweenowych, gdzie trudno jest zachować dystans społeczny. Duże zgromadzenia zwiększają ryzyko transmisji Covid-19. Najbezpieczniejszą opcją jest trick-or-treat na świeżym powietrzu, w małych grupach. Zarówno miłośnicy cukierków, jak i osoby je rozdające, powinni często myć i dezynfekować ręce.

Osoby, które w dalszym ciągu nie czują się komfortowo w kontaktach z obcymi, mogą celebrować to święto, ustawiając na zewnątrz stoły z indywidualnie zapakowanymi cukierkami, albo zorganizować paradę przebierańców na świeżym powietrzu. Również zamiast wizyty w klasycznym domu strachów można szukać mocnych wrażeń na zewnątrz, a wiele miejsc organizuje nawiedzone spacery czy wycieczki przez las.

Odwiedziny na farmach dyniowych to jesienna tradycja. Jeśli planujemy się tam wybrać, warto odwiedzać miejsca poza godzinami szczytu, nosić maseczki i trzymać się z dala od najbardziej zatłoczonych miejsc.

Każdy, kto ma objawy Covid lub był narażony na kontakt z wirusem, powinien zrezygnować z udziału w jakichkolwiek wydarzeniach związanych z Halloween czy wizyt w miejscach publicznych.

jm