----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Prezydent Joe Biden ogłosił w czwartek nowe federalne wymagania dotyczące szczepień. Dotyczą one 100 milionów Amerykanów i obejmą głównie sektor medyczny oraz pracowników dużych firm. Działania mają na celu zwiększenie liczby szczepień przeciwko koronawirusowi i zahamowanie rozprzestrzeniającej się odmiany delta.

Biden zwrócił się w swoim przemówieniu do około 80 milionów Amerykanów, którzy mimo powszechnej dostępności i zachęt nie przyjęli jeszcze preparatu: "Byliśmy cierpliwi, ale nasza cierpliwość jest na wyczerpaniu. Wasza odmowa kosztowała nas wszystkich" - powiedział - ”Nieszczepiona mniejszość może wyrządzić wiele szkód i tak się dzieje”.

Nowe przepisy nakazują wszystkim pracodawcom zatrudniającym więcej niż 100 pracowników, aby wymagali od nich szczepień lub cotygodniowych testów na obecność koronawirusa. Za naruszenie przepisów będą grozić kary w wysokości 14 tysięcy dolarów. Nie wiadomo, kiedy nowe rozwiązania wejdą w życie, ale pracownicy będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby się zaszczepić- informują pracownicy administracji.

151

Dodatkowo prawo będzie wymagało pełnego zaszczepienia od pracowników służby zdrowia, którzy do tej pory mogli wykonywać alternatywnie testy. Rozporządzenie wykonawcze Bidena wprowadza obowiązek szczepień dla pracowników federalnej władzy wykonawczej oraz podwykonawców, zatrudnianych przez władze federalne - obejmie to kilka milionów osób. Oprócz wymagań dotyczących szczepień, Biden podwoił federalne grzywny dla pasażerów linii lotniczych, którzy odmówią noszenia masek na terenie lotnisk lub podczas lotów. Prezydent zapowiedział, że rząd federalny będzie pracował nad zwiększeniem liczby testów na obecność wirusa. Biały Dom uzyskał także ustępstwa od sprzedawców detalicznych, m.in. firm Walmart, Amazona i Kroger, aby od tego tygodnia sprzedawali domowe zestawy testów na koronawirusa po kosztach.

Administracja wysłała również dodatkowe wsparcie federalne, które zapewni szkołom bezpieczne funkcjonowanie, w tym dodatkowe fundusze na testy. Biden wzywa też organizatorów dużych imprez rozrywkowych i sportowych, aby od odwiedzających wymagali dowodów szczepień lub negatywnych wyników testów na Covid. Wszystkie te działania są częścią nowego planu, który ma pomóc w walce z obecnym wzrostem nowych przypadków koronawirusa: "Jesteśmy w trudnym okresie i może on potrwać jakiś czas” – ocenił prezydent

monitor