11 września 2017

Udostępnij znajomym:

"Nie całuj i nie przytulaj żółwi, bo możesz zachorować" - takie niecodzienne ostrzeżenie dla właścicieli tych zwierząt i tych, którzy mogą mieć z nimi styczność, wystosowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Zakaźnym (CDC) w Atlancie. Żółwie są bowiem źródłem zakażenia salmonellą.

CDC do 3 sierpnia potwierdziło 37 przypadków zachorowań po zarażeniu się salmonellą od małych żółwi w 13 stanach, w tym w Illinois. Nikt nie zmarł, ale w 16 przypadkach konieczna była hospitalizacja. Wśród chorych jest wiele dzieci, w tym pięcioletnie i młodsze. Choroba najczęściej przebiega jako nieżyt żołądkowo-jelitowy. W naszym stanie zachorowały cztery osoby.

Salmonelloza - to grupa chorób zakaźnych spowodowanych przez Gram-ujemne pałeczki Salmonella. Wywołują ją różne serotypy tej bakterii. Głównym źródłem infekcji jest żywność skażona odchodami zakażonych zwierząt, przede wszystkim są to jaja i mięso drobiowe.

Badania przeprowadzone przez CDC wykazały, że coraz większa liczba ognisk salmonellozy w kraju związana jest bezpośrednio z małymi żółwiami. Salmonella jest częścią normalnej mikroflory jelitowej żółwi, a dodatku nie sposób odróżnić zdrowego od zainfekowanego osobnika. Bakterie te występują w ich odchodach i na powierzchni wody, w której pływają zwierzęta.

Wszystkie żółwie mogą być nosicielami salmonelli, dlatego trzeba przy nich zachować zasady higieny. Chorobą mogą łatwo zarazić się małe dzieci, ponieważ mają mniej rozwinięty układ odpornościowy, a także często wkładają palce do ust, co sprzyja przenoszeniu bakterii.

Żółwie w domu są czasem wkładane do wanny czy zlewu na czas czyszczenia ich akwarium czy terrarium. Jedno dziecko zaraziło się od butelki, która była myta w umywalce, w której wcześniej kąpano żółwia.

CDC zaleca, by rodziny, które trzymają żółwie w domu unikały bezpośredniego kontaktu z nimi, nie należy brać ich na ręce, czy całować. Nie można pozwalać im na swobodne poruszanie się po domu. Nie należy myć ich w wannach i umywalkach, z których korzystają ludzie. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z odchodami tych zwierząt.

Naukowcy CDC twierdzą, że największe ryzyko wiąże się z kontaktem z najmniejszymi żółwiami. "Nie kupuj małych żółwi jako zwierząt domowych ani nie dawaj ich w prezencie" - ostrzeżono - "Wszystkie żółwie, niezależnie od wielkości, mogą być nosicielami Salmonelli, nawet jeśli wyglądają na zdrowe i czyste”.

Sprzedaż do dystrybucji żółwi morskich z muszelkami o długości mniejszej niż 4 cale jest nielegalna - od ponad 40 lat.

CDC ostrzega także przed nabywaniem żółwi na przykład na bazarach. Eksperci obawiają się, że liczba zakażeń salmonellą od tych zwierząt będzie się zwiększać, bo wiele osób nieświadomych jest zagrożenia związanego z kontaktem z żółwiami.

JT

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor