Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Zrównoważona dieta pełna zdrowych produktów, takich jak owoce i warzywa, jest szczególnie ważna dla rozwoju dziecka i pomaga ustalić zdrowe nawyki żywieniowe w późniejszym okresie życia.

Jednak prawie 70% rodziców z Chicago przyznaje, że stoi w obliczu przynajmniej jednego wyzwania w zapewnianiu zdrowych posiłków swoim dzieciom – wynika z nowego badania obejmującego około tysiąca rodziców.

„Z perspektywy rodziców czas i koszty są głównymi powodami oferowania chicagowskim dzieciom niezdrowego jedzenia” – powiedział doktor Matt Davis ze szpitala dziecięcego Lurie, który opracował ankietę The Healthy Chicago Survey – Junior 2017-2018 wspólnie z chicagowskim Departamentem Zdrowia Publicznego.

Ponad jedna trzecia respondentów – 36% - twierdziła, że znalezienie czasu na wspólne rodzinne posiłki było ich największym wyzwaniem. W następnej kolejności zwracano uwagę na koszt zdrowej żywności (33%) i czas niezbędny na jej przygotowanie (26%). Rodzice wskazywali także na wygodę kupienia tzw. fast foodów (24%) oraz kuszące reklamy jedzenia (18%) jako główne problemy w zapewnianiu swoim dzieciom zdrowej żywności.

Rodzinne posiłki są nie tylko ważnym aspektem życia rodzinnego, ale badania wykazały, że mają one znaczenie w promowaniu zdrowszych nawyków żywieniowych, które potem wpływają na kwestie związane z utrzymaniem właściwej wagi.

„Te wyzwania mogą być ważnymi czynnikami wpływającymi na wskaźniki otyłości w Chicago, które są na wyższym poziomie niż dane krajowe” – powiedział Davis.

W Chicago na otyłość cierpi 20 procent uczniów uczęszczających do kindergarten, prawie 30 procent szóstoklasistów i 25 procent dziewięcioklasistów – w porównaniu do krajowych danych na poziomie odpowiednio 13%, 20% i 17% - wynika z opracowań Consortium to Lower Obesity in Chicago.

„Nawyki zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej powinny być ukształtowane w dzieciństwie” – powiedziała Julie Morita z Departamentu Zdrowia Publicznego w Chicago. „Jeśli Chicago jest w stanie odpowiednio zareagować na przeszkody, których doświadczają rodzice w kwestii zdrowego odżywania dzieci, będziemy mogli pomóc mieszkańcom miasta na dłuższą metę”.

Koszty zdrowej żywności były poważny wyzwaniem dla młodych rodziców – 42% rodziców w wieku 18-29 lat zgłaszało to jako główny problem.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: