Chicago chce nałożyć grzywny na kościoły
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Miasto zamierza nakładać grzywny na kościoły, które naruszyły obowiązujące zasady dystansu społecznego, przyjmując więcej wiernych, niż dozwolone na mocy ogólnostanowego nakazu pozostania w domach - poinformowała w poniedziałek burmistrz Lightfoot.

W ubiegłym tygodniu burmistrz prosiła kościoły o przestrzeganie zasad dystansu społecznego i ostrzegała, że podejmie działania przeciwko kościołom, które nie będą stosować się do obowiązującego prawa.

Ale w niedzielę setki osób sprzeciwiło się nakazom i zdecydowało udać do kościołów. Podczas konferencji prasowej burmistrz zapowiedziała, że miasto będzie karać te kościoły, które nie przestrzegają jej dyrektyw, chociaż nie określiła, o które miejsca konkretnie chodzi.

Spór na temat kościołów rozpoczął się ponad tydzień temu, kiedy Metro Praise International Church na północno-zachodniej stronie miasta, zdecydował się otworzyć swoje drzwi dla wiernych w akcie, który urzędnicy kościelni opisali jako "bierny opór" wobec nakazu pozostania w domach gubernatora Pritzkera.

To nieposłuszeństwo spowodowało, że burmistrz opublikowała wpis na Twitterze na treści: "Nie ma znaczenia, kim jesteście ani co robicie. Kiedy gromadzicie się w ten sposób, narażacie siebie i swoich bliskich na poważne niebezpieczeństwo".

Kolejny kościół, Elim Romanian Pentecostal Church prowadził niedzielne nabożeństwa w dzielnicy Albany Park, pomimo obowiązującego nakazu pozostania w domach.

Oba kościoły zostały skrytykowane zarówno przez burmistrz Lightfoot, jak i gubernatora Pritzkera, ale w obu odbyły się nabożeństwa w miniony weekend.

Według pastora, w kościele Metro Praise w Belmont Cragin, pojawiło się około 100 osób. Pastor Elim Romanian Church w Albany Park powiedział, że w porannym nabożeństwie uczestniczyło około 115 osób i takiej samej liczby spodziewano się podczas wieczornej mszy.

Kościoły stanowią problem w kwestii egzekwowania prawa z uwagi na potencjalne powoływanie się na Pierwszą Poprawkę, a także kwestie polityczne.

Lightfoot próbowała współpracować z przedstawicielami lokalnych kościołów i w liście skierowanym do nich zauważyła, że pandemia koronawirusa nieproporcjonalnie dotknęła kolorowe społeczności w mieście.

"Kiedy patrzycie na swoje zbory, czy widzicie osoby w podeszłym wieku, z przewlekłymi chorobami, takimi jak astma, cukrzyca, choroby serca czy dolegliwości górnych dróg oddechowych, rodzaje chorób, które sprawiają, że każda osoba, starsza czy młodsza, jest znacznie bardziej podatna na COVID-19?".

JM

Udostępnij swoim znajomym: