Choroby serca, rak, Covid…
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

…to główne przyczyny śmierci Amerykanów w 2020 r. W zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych zgłoszono ponad 3.3 miliona zgonów, z czego za prawie połowę odpowiadają te trzy schorzenia. Liczba ta stanowi też ok. 16% wzrost w stosunku do 2019 r.

72

Grafika: CDC

Najbardziej śmiercionośne tygodnie 2020 roku przypadły na początek pandemii w kwietniu, a następnie w środku świątecznej fali pod koniec grudnia - wynika z danych opublikowanych w środę przez National Vital Statistics System, który bada i raportuje roczne statystyki śmiertelności oparte na aktach zgonu.

Covid-19 został wymieniony jako podstawowa przyczyna 345,323 zgonów, zabijając więcej Amerykanów niż nieumyślne urazy, udary mózgu, przewlekła choroba dolnych dróg oddechowych, choroba Alzheimera, cukrzyca, grypa, zapalenie płuc oraz choroby nerek.

Tylko choroby serca i nowotwory zabiły więcej ludzi w USA niż Covid-19 w 2020 roku - odpowiednio 690,882 osób, oraz 598,932.

Badanie wykazało również, że Covid-19 zastąpił samobójstwa wśród 10 głównych przyczyn zgonów w Stanach Zjednoczonych. Ogólnie rzecz biorąc, roczna śmiertelność wzrosła o prawie 16% w 2020 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, wcześniej - poinformowały CDC.

Najwyższe roczne wskaźniki zgonów odnotowano wśród mężczyzn, osób w wieku powyżej 85 lat oraz czarnoskórych, Indian i rdzennych mieszkańców Alaski.

Dyrektor CDC, dr Rochelle Walensky, powiedziała po opublikowaniu wyników badań, że odkrycia powinny służyć Amerykanom jako „katalizator”, który pomoże w opanowaniu wirusa poprzez przyjęcie szczepionki, gdy nadejdzie ich kolej.

„Wiem, że nie jest to łatwe i wielu z nas jest sfrustrowanych zakłóceniami, jakie ta pandemia odciska na naszym codziennym życiu, ale możemy to zrobić razem współpracując" - powiedziała Walensky podczas konferencji prasowej w środę.

71

Zwykle naukowcom zajmuje ok. 11 miesięcy po zakończeniu roku kalendarzowego zbadanie przyczyn zgonów, przetworzenie i zweryfikowanie danych. Tym razem nadano tej pracy priorytet ze względu na sytuację pandemiczną.

„Wstępne szacunki dotyczące zgonów zapewniają wczesne wskazanie zmian trendów umieralności i mogą wpływać na politykę zdrowia publicznego i interwencji mających na celu zmniejszenie liczby zgonów, które są bezpośrednio lub pośrednio związane z pandemią COVID-19” - napisali naukowcy CDC w opracowaniu.

Niektórzy próbowali zasiać wątpliwości co do prawdziwej liczby zgonów spowodowanych przez Covid-19, twierdząc, że mogła być przesadzona. Jednak w oddzielnym badaniu CDC opublikowanym w środę agencja stwierdziła, że akty zgonu dokładnie odzwierciedlały liczbę zgłoszonych przypadków śmiertelnych z powodu koronawirusa.

Agencja zbadała akty zgonu zawierające Covid-19 i co najmniej jeden inny współwystępujący stan chorobowy. Stwierdzono, że w 97% zgonów Covid-19 zgłaszano wraz z inną chorobą, która prawdopodobnie była spowodowana przez wirusa, jak zapalenie płuc, niewydolność oddechowa, czy stan znacząco przyczyniający się do ciężkiego przebiegu choroby, jak cukrzyca lub nadciśnienie. Niewielki odsetek - tylko 2.5% certyfikatów - udokumentował stan, które obecnie nie jest powiązany z Covid-19 - stwierdzono w CDC.

„Te badania potwierdzają dokładność oceny śmiertelności w wyniku COVID-19 w Stanach Zjednoczonych na podstawie oficjalnych aktów zgonu” - stwierdzili naukowcy w podsumowaniu.

rj