----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Jeśli chodzi o ocenę ryzyka zapadania na pewne choroby, rzadko myślimy o kolorze oczu. Według naukowców może on być z nim jednak powiązany. Na przykład, jak podaje Everyday Health, zielone oczy wiążą się z wyższym ryzykiem zachorowania na raka oka. Co więcej na popularności zyskuje irydologia – dział medycyny alternatywnej zajmujący się kompleksową oceną stanu zdrowia na podstawie wyglądu tęczówki.

Jakie potencjalne zagrożenia mogą na nas czekać w związku z kolorem naszych oczu?

Nowotwory

Według Prevention, portalu poświęconemu zdrowiu osoby o niebieskich oczach są bardziej narażone na czerniaka, poważnego raka skóry.

Alkoholizm

Osoby o jasnych oczach są również bardziej narażone na uzależnienie od alkoholu – wynika z informacji zamieszczonej przez czasopiśmie Personality and Individual Differences. Z drugiej strony osoby o ciemnej tęczówce powinny zrezygnować z napojów wyskokowych, ponieważ są bardziej wrażliwe na działanie alkoholu i narkotyków. Wiadomo też, że zdecydowanie rzadziej nadużywają tych substancji.

Tolerancja na ból

W badaniach przedstawionych na American Pain Society w 2014 roku naukowcy dowiedli, że kobiety o jasnych oczach mają większą tolerancję na ból porodowy i poporodowy. Te z ciemniejszymi oczami odczuwały stany lękowe i zaburzenia snu.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Posiadacze jasnych oczu są obarczeni dwukrotnie większym ryzykiem rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Jest to jedna z najczęstszych przyczyny utraty wzroku u osób powyżej 60. roku życia.

Cukrzyca

 Analizy przeprowadzone w Europie w 2011 roku wykazały, że niebieskoocy posiadacze jasnej skóry mają większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1. Zwana również cukrzycą pierwotną jest chorobą nieuleczalną.

56

Utrata słuchu

Osoby o brązowych oczach są mniej narażone na utratę słuchu prawdopodobnie dlatego, że mają więcej melaniny w uszach wewnętrznych. Barwnik ten chroni naszą skórę, włosy, oczy, a także uszy przed szkodliwym działaniem środowiska.

Bielactwo

Niebieskooccy są mniej narażeni na tę przewlekłą chorobę skóry, ponieważ geny, które odpowiadają za jasny kolor oczu, mogą chronić także przed bielactwem. Jak podaje portal bezokularów.pl badania przeprowadzone na Amerykanach pochodzenia europejskiego wykazały, że aż 43 % badanych, wśród których stwierdzono obecność genów mających znaczny wpływ na pojawienie się bielactwa, miało brązowy kolor oczu.

Zaćma

Osoby ciemnookie mają dwukrotnie większe ryzyko rozwoju tego powszechnego schorzenia oczu.

Umiejętności sportowe

Co ciekawe, WebMD zauważa, że ciemnoocy ludzie osiągają lepsze wyniki w sportach wymagających szybkich reakcji, takich jak boks, baseball czy piłka nożna. Natomiast osoby o niebieskich oczach mają przewagę w bardziej precyzyjnych sportach, takich jak golf czy kręgle.

monitor