----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

National Weather Service potwierdziło uderzenie jednego tornada w piątek i trzech w sobotę w północnym Illinois.

Tornado, które przeszło w piątek w rejonie Danforth w powiecie Iroquis, ocenione zostało jako EF-1, z prędkością wiatru 95 mil na godzinę. Trzy tornada, wszystkie oznaczone jako EF-0, zostały odnotowane w sobotę w Dyer, Indiana, Crete i Chatsworth.

Tornada mogą zdarzyć się w dowolnym miejscu i czasie, o ile warunki są dla nich optymalne. Przy średniej szerokości 300-500 jardów, pokonywaniu nawet 50 mil i prędkości wiatru od 100 do 500 mil na godzinę, mogą powodować masowe zniszczenia. Tornada występują najczęściej w centralnej części Stanów Zjednoczonych w regionie Great Plains, w tym w Illinois. Modele pogodowe już kilka miesięcy temu ostrzegały o wyjątkowo aktywnym sezonie tornad w 2021 roku.

Stany Zjednoczone odnotowują średnio 1,000 tornad każdego roku, a w Illinois jest ich średnio 64 rocznie. Rekordowy pod tym względem był 2006 – ze 124 tornadami.

Dwa z najgorszych tornad w historii Stanów Zjednoczonych miały miejsce w Illinois. W wyniku przejścia tornada w marcu 1925 (Tri-State) roku życie straciło 695 osób. Tornado z maja 1917 (Mattoon) spowodowało śmierć 101 osób. Oba tornada przyczyniły się również do zniszczenia o wartości dziesiątek milionów dolarów.

Według weather.gov do 80 procent tornad w Illinois ma miejsce od marca do czerwca.

Accuweather.com przewidywało, że sezon tornad w 2021 będzie bardziej intensywny niż zwykle w naszym stanie.

jm