Covid-19 w USA przed świętami Bożego Narodzenia w 2019 roku?
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nowa analiza próbek krwi pobranych od 24,000 Amerykanów na początku zeszłego roku sugeruje, że koronawirus pojawił się w USA już w grudniu 2019 roku – na kilka tygodni przed pierwszym rozpoznanym przez urzędników służby zdrowia przypadkiem.

Analiza nie jest ostatecznym potwierdzeniem, a niektórzy eksperci pozostają sceptyczni, jednak federalni urzędnicy ds. zdrowia coraz częściej akceptują możliwość, iż do niewielkiej liczby infekcji Covid-19 mogło dojść w Stanach Zjednoczonych jeszcze zanim świat zdał sobie sprawę z niebezpieczeństwa związanego z nowym wirusem.

„Prawdopodobnie zdarzały się tu bardzo rzadkie i sporadyczne przypadki wcześniej niż byliśmy tego świadomi. Ale to nie było powszechne i nie stało się powszechne aż do końca lutego” – powiedziała Natalie Thornburg z Centers for Disease Control and Prevention, główny naukowiec zespołu CDC ds. immunologii wirusów układu oddechowego.

Thornburg dodała, że wyniki te podkreślają potrzebę współpracy krajów na całym świecie i jak najszybszego identyfikowania nowo pojawiających się wirusów.

Koronawirus pojawił w Wuhan w Chinach pod koniec 2019 roku. Oficjalnie pierwszym zidentyfikowanym przypadkiem w USA była osoba ze stanu Waszyngton, która powróciła z Wuhan w dniu 15 stycznia i zgłosiła się do kliniki medycznej w dniu 19 stycznia.

Badanie prowadzone przez CDC opublikowane w grudniu 2020 roku, w ramach którego przeanalizowano 7,000 próbek krwi od dawców Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, sugeruje, że wirus zaraził niektórych Amerykanów już w połowie grudnia 2019 roku.

Najnowsze badanie, opublikowane online przez czasopismo Clinical Infectious Diseases, zostało przeprowadzone przez zespół obejmujący naukowców z National Institutes of Health. Przeanalizowali oni próbki krwi od ponad 24,000 osób w całym kraju, zebrane w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2020 roku w ramach długoterminowego badania „All of Us”, które ma na celu monitorowanie stanu zdrowia 1 miliona Amerykanów przez kolejne lata.

Podobnie jak w badaniu CDC, naukowcy szukali przeciwciał we krwi, które są dowodem na zakażenie koronawirusem i można je wykryć już po dwóch tygodniach od pierwszego zarażenia. Naukowcy twierdzą, że siedmiu uczestników badania – trzech z Illinois i po jednym z Massachusetts, Mississippi, Pensylwanii i Wisconsin – zostało zarażonych wcześniej niż jakikolwiek inny przypadek Covid-19 został po raz pierwszy zgłoszony w tych stanach.

Jedna z osób pochodzących ze stanu Illinois została zainfekowana w okolicy Wigilii Bożego Narodzenia – twierdzi Keri Althoff, profesor nadzwyczajna z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health i główna autorka badania.

Odróżnienie przeciwciał neutralizujących SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19 od przeciwciał zwalczających inne koronawirusy, w tym niektóre wywołujące przeziębienie może być trudne. Naukowcy zarówno z NIH, jak i CDC zastosowali wiele rodzajów testów, aby zminimalizować wyniki fałszywie dodatnie, ale niektórzy eksperci twierdzą, że nadal możliwe jest, ich ich wyniki pozytywne w 2019 r. były infekcjami innymi koronawirusami, a nie szczepem pandemicznym.

„Chociaż jest całkowicie możliwe, że wirus został wprowadzony do Stanów Zjednoczonych znacznie wcześniej niż zwykle się to ocenia, nie oznacza to, iż jest to wystarczająco mocny dowód, aby zmienić sposób naszej oceny tej sytuacji” – powiedział William Hanage Harvard University, ekspert ds. dynamiki chorób.

Naukowcy z NIH nie podjęli jeszcze próby ustalenia, czy któryś z uczestników badania wyjechał z USA przed infekcją. Ale uznali za godne uwagi, iż ta siódemka nie mieszkała ani w Nowym Jorku, ani w Seattle, gdzie skoncentrowała się pierwsza fala przypadków w USA.

jm