Czas na zajęcie się problemami zdrowia psychicznego
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Liczba samobójstw w stanie Illinois rośnie. W ubiegłym roku odnotowano 11.5 zgonów na 100,000 osób. Chociaż jest to wciąż poniżej średniej krajowej, oznacza najwyższy odsetek w całym stanie w ostatniej dekadzie. Projekt nowej ustawy przewiduje możliwość nieobecności w przypadku uczniów, którzy wymagają pomocy w rozwiązaniu swoich problemów ze zdrowiem psychicznym.

Ustawa przygotowana przez demokratycznego senatora, Roba Martwicka, zapewniałaby uczniom szkół publicznych do pięciu usprawiedliwionych nieobecności na zajęciach, aby umożliwić im „zadbanie o zdrowie psychiczne, tak samo, jak w przypadku grypy czy złamanej kości”.

„To po prostu uznanie faktu, że coraz lepiej rozumiemy wyzwania, przed którymi stoją wszyscy członkowie społeczeństwa i kwestie zdrowia psychicznego; zwłaszcza w przypadku dzieci zaobserwowaliśmy wzrost liczby samobójstw, problemy z prześladowaniem i zastraszaniem, fizycznym lub przez media społecznościowe – i widzimy, że wiele dzieci ma problemy z radzeniem sobie z tymi kwestiami” – powiedział Martwick.

„To pokazuje, że kiedy dzieci potrzebują czasu, aby się tym zająć, jesteśmy w stanie im to umożliwić” – dodał.

Martwick twierdzi, iż chodzi o to, aby dać uczniom czas, aby mogli poszukać pomocy, zwłaszcza jeśli zmagają się z zastraszaniem lub problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym.

Senator przytoczył badanie przeprowadzone przez Centers for Disease Control and Prevention w 2019 roku, w którym stwierdzono, iż krajowy odsetek samobójstw wśród osób w wieku od 10 do 24 lat wzrósł o ponad 50% pomiędzy 2007 rokiem (6.8 samobójstwo na 100,000 osób) a 2017 (10.6). Według badania, wskaźnik samobójstw przekroczył i nadal wzrastał w stosunku do liczby zabójstw w tej grupie wiekowej w prawie każdym roku pomiędzy 2011 a 2017.

„Chodzi o to, aby usprawiedliwić swoją nieobecność i móc zadbać o siebie, aby być zdrowym i produktywnym uczniem” – powiedział. „Kiedy wszyscy są zdrowi i biorą udział w zajęciach, zyskuje na tym ogół klasy”.

Illinois nie byłoby pierwszym stanem, które podejmuje tego typu środki – w ciągu ostatnich dwóch lat zarówno Oregon, jak i Utah, wprowadziły podobne możliwości usprawiedliwionych nieobecności. A Illinois napotkało w ostatnim czasie wyjątkowe wyzwania związane ze sposobem, w jaki szkoły radzą sobie ze zdrowiem psychicznym dzieci – co dotyczyło szczególnie praktyki umieszczania uczniów w izolowanych pomieszczeniach.

Martwick powiedział, że te dni zdrowia psychicznego można by wykorzystać jako mniej ekstremalną interwencję w przypadku uczniów, którzy zyskaliby szansę uzyskać potrzebną im pomoc.

„Jest jeszcze jedna rzecz, którą powinniśmy dodać do tej dyskusji, ponieważ nie powinno dochodzić do momentu, kiedy dzieci są umieszczane w izolatkach, aby zająć się problemami ich zdrowia psychicznego” – powiedział. „Może należy to zrobić zanim dojdą do tego punktu?”.

„W pewnym sensie uznajemy, że każdy stoi przed wyzwaniami. Mam tylko nadzieję, że nie będą to dodatkowe dni nieobecności, kiedy dzieci będą mogły grać w gry wideo, ale wykorzystane w przypadku problemów z zastraszaniem lub zdrowiem psychicznym, oferując im możliwość uzyskania pomocy, bez względu na formę, w celu rozwiązania tych problemów, aby mogły wrócić do szkoły i być w pełni produktywnymi uczniami”.

Ustawa obowiązywałaby uczniów szkół podstawowych i średnich w całym stanie, a także dawała dzieciom, które opuszczą zajęcia z powodu problemów psychicznych, możliwość nadrobienia zaległości wynikających z ich nieobecności.

JM