----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wsparcie stanowych władz i polityków ze Springfield w stosunku do osób o odmiennej orientacji seksualnej spowodowały awans stanu Illinois w trzecim corocznym rankingu dotyczącym integracji osób LGBTQ – gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych. W zestawieniu znalazły się wszystkie stany USA, a Illinois plasuje się w drugiej dziesiątce. Są jednak elementy, które zdaniem autorów badania wymagają poprawy.

Raport

Raport „LGBTQ Business Climate Index” określa wpływ polityki władz stanowych i dominujących postaw obywatelskich na społeczność LGBTQ. Todd Sears, założyciel i dyrektor generalny Out Leadership mówi, że raport ma na celu wywarcie wpływu na bezpieczeństwo, zdrowie i dobre samopoczucie społeczności LGBTQ poprzez szeroko rozumiany proces edukacji. Jednymi z głównych adresatów zebranych danych są właściciele firm, bo jak twierdzą autorzy raportu, to właśnie przedsiębiorstwa są „producentem wartości”.

Względem ubiegłego roku Illinois awansowało o 2 oczka i obecnie zajmuje 14. pozycję na liście. Są też elementy, które według ekspertów trzeba poprawić - 18% pracowników transpłciowych w Illinois zgłosiło, że byli nękani w ciągu ostatniego roku.

W skali kraju na pierwszym miejscu wspomnianej listy znalazł się Nowy Jork, a ostatnie zajmuje Karolina Południowa. Indiana, poprzednio plasująca się na 26. miejscu, odnotowała największy spadek ze wszystkich stanów - obecnie zajmuje 37. lokatę. Według raportu poprawa w rankingu pozycji stanu Illinois wiąże się przede wszystkim ze zmianami natury ustawodawczej — „Gubernator J.B. Pritzker stale podpisuje ustawy rozszerzające prawa osób LGBTQ od objęcia momentu urzędu w 2019 roku”.

Metodologia badań

Każdy stan mógł zebrać maksymalnie 100 punktów w pięciu kategoriach: ochrona prawna i antydyskryminacyjna, wsparcie dla młodzieży i rodziny, postawy polityczne i religijne, dostęp do zdrowia i bezpieczeństwa oraz środowiska pracy i zatrudnienia. Istotną rolę odgrywał też odsetek przestępstw dokonywanych ze względu na różnice na tle seksualnym.

Chicago dorzuca dodatkowe punkty

Chicago od dawna znajduje się w czołówce ruchu na rzecz praw LGBTQ, a 7.5% populacji identyfikuje się jako LGBTQ - to o około 3% więcej niż średnia krajowa i stanowa. W ubiegłym tygodniu organizatorzy chicagowskiej Parady Równości poinformowali, że po przerwie wymuszonej epidemią impreza w tym roku odbędzie się 10 października. Festiwal miłości i tolerancji organizowany jest w Chicago od 1970 roku. W 2019 roku wzięło w nim udział ponad milion osób, a w charakterze marszałka wystąpiła Lori Lightfoot - to pierwszy burmistrz oficjalnie przyznający się do homoseksualizmu. Wzięła udział w wydarzeniu wspólnie ze swoją żoną, Amy Eshleman.

fk