Czy letnie koncerty będą dla nas bezpieczne
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W czasie, gdy coraz więcej osób przyjmuje szczepionki na koronawirusa, a kolejne stany łagodzą ograniczenia, coraz bardziej realne staje się ponowne uczestniczenie w większych imprezach masowych, koncertach czy festiwalach. Wiele osób może się jednak zastanawiać, czy jest to bezpieczne.

Covid-19 może się rozprzestrzeniać drogą kropelkową w momencie, gdy zarażona osoba kaszle lub kicha. Może również znajdować się na zanieczyszczonych powierzchniach, jednak Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom twierdzą, iż nie jest to główny sposób transmisji.

Ryzyko przenoszenia zwiększa się w momencie, gdy ludzie gromadzą się w większych skupiskach i pomieszczeniach zamkniętych, jeśli są one słabo wentylowane. Zarówno osoby zaszczepione, jak i pozostałe, powinny unikać większych zgromadzeń, ale jeśli zdecydujemy się wybrać na koncert, warto wiedzieć kilka rzeczy.

Zanim pójdziesz na koncert

Zadzwoń do organizatorów lub sprawdź stronę internetową, aby dowiedzieć się, czy miejsce przestrzega wytycznych CDC dotyczących wydarzeń i zgromadzeń, oraz podobnych środków ostrożności władz lokalnych. Ważne praktyki bezpieczeństwa, o które warto zapytać, obejmują przestrzeganie dystansu społecznego, konieczność noszenia maseczek, odkażanie przestrzeni między imprezami oraz dostępne miejsca do umycia lub dezynfekcji rąk. Ryzyko zależy również od lokalizacji obiektu. Imprezy odbywające się na świeżym powietrzu stwarzają znacznie mniejsze zagrożenia niż te w pomieszczeniach zamkniętych – powiedziała doktor Leana Wen, lekarz medycyny ratunkowej i profesor na George Washington University Milken Institute School of Public Health. „Większe miejsce o ograniczonej liczbie uczestników będzie bezpieczniejsze niż mała przestrzeń, na której tłoczy się wiele osób”. 

W przypadku koncertów w pomieszczeniach zamkniętych warto zapytań, jak dobrze wentylowane są te miejsca – dodaje doktor Ada Stewart, lekarz rodzinny i prezes Amerykańskiej Akademii Lekarzy Rodzinnych. Pomagają również wysokie sufity i przenośne oczyszczacze powietrza, które są wyposażone w filtry HEPA.

„Jeśli personel nie jest w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące tych aspektów wentylacji, można założyć, że prawdopodobnie miejsce nie jest dobrze wentylowane, należy więc upewnić się, że stosowane są inne procedury łagodzące” – powiedziała Wen. „Zdecydowanie powinieneś upewnić się, że wymagane jest noszenie maseczek. Idealne byłoby, gdyby można utrzymać odległość 10 stóp dystansu, nie tylko 6. A jeśli tego nie da się zrobić, nie radziłabym uczestnictwa w takim wydarzeniu, chyba że jesteś zaszczepiony”.

W przypadku podróży

CDC w dalszym ciągu zaleca osobom niezaszczepionym pozostawanie w domu, ale ci, którzy zdecydują się na podróż, powinni postępować w następujący sposób:
- wykonać test na koronawirusa od jednego do trzech dni przed podróżą;
- zakładać maseczki w przypadku podróży środkami transportu publicznego (jeśli jedziesz samochodem, noś maseczkę podczas postojów na jedzenie, kupno benzyny lub wizytę w toalecie);  
- zachowywać odległości minimum 6 stóp od innych;
- często myć ręce i korzystać i korzystanie ze środków dezynfekujących;
- ponowne wykonać test trzy do pięciu dni po podróży. Niezależnie od jego wyniku należy poddać się kwarantannie przez okres siedmiu dni. Zalecana jest samokontrola pod kątem objawów Covid-19;
- przestrzegać wszystkich lokalnych zaleceń i przepisów.

Osoby zaszczepione mogą ponowne podróżować po kraju, ale nadal powinny unikać większych zgromadzeń i przestrzegać powyższych środków ostrożności. Nie muszą jednak poddawać się testom przed podróżą lub po niej – chyba że wystąpią u nich objawy Covid-19.

O czym warto pamiętać

Dobrze jest dowiedzieć się, jak wygląda procedura wpuszczania na koncert czy inną większa imprezę, co może obejmować metody elektroniczne i kontrole temperatury. Warto zaplanować wcześniejsze przybycie, aby uniknąć gromadzących się tłumów i najbardziej zatłoczonych przestrzeni. Należy wziąć ze sobą maseczkę i środki do odkażania, jak sugeruje CDC. Po dotknięciu wspólnych powierzchni, takich jak siedzenia czy poręcze, należy umyć lub zdezynfekować ręce.

Ponieważ wiele miejsc nie oferuje już miejsc z bezpłatną wodą, warto zaopatrzyć się we własne napoje lub kupić je na miejscu.

Przed pandemią ludzie na koncertach często krzyczeli lub śpiewali. „Jednak dochodzi wtedy do zwiększonej produkcji kropelek z dróg oddechowych, które mogą przenosić koronawirusa w przypadku osoby zakażonej” – uprzedza Krystal Pollitt, profesor epidemiologii w Yale School of Public Health. „Dlatego rozsądną prośbą wydaje się utrzymanie tonu głosu na normalnym poziomie”. Na koncertach muzyki klasycznej zwykle wśród publiczności panuje cisza, ale trudno jej oczekiwać podczas koncertów rockowych czy popowych.

jm