----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Dotychczas poszczególni przedstawiciele władz stanowych wstrzymywali się z decyzjami dotyczącymi przymusowych szczepień podległych im urzędników. W tym tygodniu gubernator Nowego Jorku, Andrew Cuomo oficjalnie potwierdził, że pracownicy nowojorskiej administracji stanowej muszą się zaszczepić, w przeciwnym wypadku będą musieli wykonać test na obecność koronawirusa raz w tygodniu. Cuomo nie był pierwszym, ale jednym z pierwszych. Także w tym tygodniu przymus szczepień został narzucony m.in. na urzędników pracujących dla nowojorskiego ratusza. Wśród władz stanowych oprócz Nowego Jorku takie same restrykcje wprowadziła chociażby Kalifornia. W Nowym Jorku oprócz urzędników mają szczepić się również wszyscy pracownicy służby zdrowia pracujący z pacjentami w tamtejszych szpitalach publicznych.

"Jest to mądre, sprawiedliwe i leży w interesie wszystkich" – stwierdził Cuomo i dodał, że w Nowym Jorku, podobnie jak w innych stanach, stale odnotowuje się rosnącą liczbę przypadków zakażenia koronawirusem, a konkretnie wariantem Delta. Od końca czerwca liczba nowych zakażeń wzrosła tam o ponad 400%. Demokrata przyznał, że jego administracja musi jeszcze porozmawiać z przedstawicielami związków zawodowych o tym, jak wprowadzić tę politykę w życie. Niektóre związki zawodowe reprezentujące pracowników stanowych w Nowym Jorku sprzeciwiły się obowiązkowi przymusowego szczepienia lub testowania. Nowe obostrzenia w tym zakresie wejdą w życie prawdopodobnie w połowie września.

Co z Illinois?

Rosnąca liczba nowych chorych jest zauważalna także na terenie Illinois. Gubernator Pritzker kilkakrotnie mówił o potrzebie przymusowego szczepienia swoich urzędników, bądź ich częstego testowania, ale ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

"Szczepionki okazały się najskuteczniejszym sposobem zapobiegania poważnym chorobom i śmierci, a gubernator zachęca wszystkich uprawnionych mieszkańców Illinois do szczepień. Ponieważ prywatne szpitale i poszczególni pracodawcy wprowadzają obowiązek szczepień dla swoich pracowników, administracja również analizuje możliwości wprowadzenia obowiązku szczepień, szczególnie dla pracowników stanowych, którzy pracują w placówkach opieki zdrowotnej" – powiedziała Emily Bittner, rzeczniczka biura gubernatora. Siedmiodniowy wskaźnik pozytywnych wyników testów na koronawirusa w Illinois wzrósł do poziomu 3.5% w ciągu weekendu, co jest najwyższym wynikiem od 1 maja.

Przykład idzie z góry

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że jego administracja zastanawia się nad wprowadzeniem odgórnego nakazu szczepienia amerykańskich pracowników federalnych przeciwko COVID-19. Rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki powiedziała dziennikarzom, że decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. Nieoficjalnie mówi się, że podobnie jak w poprzednich przypadkach, obawy administracji w Waszyngtonie ma budzić legalność wprowadzenia tego rodzaju nakazów. Decyzje w tej sprawie mogą zapaść jeszcze w tym tygodniu.

fk