Czy uczelnie będą wymagać szczepionek na Covid?
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Władze Duke University w Północnej Karolinie ogłosiły, że po powrocie na teren uczelni jesienią, studenci będą musieli zaszczepić się przeciwko Covid-19. Coraz więcej szkół wyższych zapowiada podobne wymogi.

Rutgers University w New Jersey był pierwszy, a od tego czasu podążyło za nim kilkanaście kolejnych uczelni. Notre Dame, dwie szkoły Ivy League, Brown i Cornell oraz Northeastern University w Massachusetts należą do tych, które będą wymagać szczepionek jesienią. Cleveland State zapowiada to samo w przypadku wszystkich studentów mieszkających na terenie kampusu.

W czasie, kiedy szczepionki stają się szerzej dostępne, jest prawdopodobne, że znacznie więcej uczelni wprowadzi podobne regulacje. Trzydzieści siedem stanów umożliwia obecnie szczepienia osób powyżej 16. roku życia, a od 19 kwietnia dołączą do nich wszystkie stany w USA.

„Szczepienia są ważnym narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo jesiennego semestru” – twierdzi Antonio Calcado, który kieruje grupą zadaniową Rutgers Covid-19. „Czuliśmy, że zwykłe zachęcanie nie przyniesie takiego samego efektu, jak wprowadzenie wymogów”.

W tym roku wiele uczelni zmierzyło się z wybuchami epidemii na terenie swoich kampusów. Wirusy mogą rozprzestrzeniać się w akademikach, mieszkaniach poza kampusem i na imprezach studenckich. Kampusy nie są odizolowane od swoich społeczności, istnieją badania sugerujące, że rozprzestrzenianie się koronawirusa wśród studentów doprowadziło do zgonów pobliskich domach opieki.

Nic nowego

Uczelnie od dawna wymagają szczepień przeciwko chorobom zakaźnym. W ankiecie przeprowadzonej wśród ok. 100 czteroletnich instytucji ze wszystkich 50 stanów i Waszyngtonu, prawie wszystkie wymagały co najmniej jednej szczepionki do rejestracji. Szczepionka MMR, która chroni przed odrą, świnką i różyczką, była wymagana w 87.5% badanych kampusów.

Jeśli chodzi o egzekwowanie przepisów, uczelnie najczęściej decydują się na wstrzymania rejestracji, uniemożliwiając studentom zapisywanie się na zajęcia do czasu spełnienia wymogu. W niektórych szkołach brak dowodu szczepienia może uniemożliwić mieszkanie w kampusie. W rzadkich przypadkach uczniom grozi wydalenie.

Czy to legalne?

„Większość uniwersytetów może wymagać szczepionek” - wyjaśnia Dorit Reiss, profesor prawa na UC Hastings College of the Law w San Francisco, dodając, iż zależy to od kilku czynników.

Tego typu przepisy nie są niczym nowym, a ich legalność była kwestionowana i utrzymywana w mocy od prawie wieku. W 1925 roku student pozwał Uniwersytet Kalifornijski, twierdząc, iż spełnia wszystkie wymagania, aby móc uczęszczać do szkoły, z wyjątkiem wymaganego szczepienia przeciwko ospie. Sędzia podtrzymał decyzję szkoły. Kalifornijskie prawo z 2015 roku wymagające szczepień dzieci w wieku szkolnym również sprostało wyzwaniom prawnym.

Jednak obecne szczepionki przeciwko Covid-19 zostały zatwierdzone przez FDA do stosowania w nadzwyczajnych okolicznościach, co zmienia sytuację na uczelniach. „Nigdy wcześniej nie mieliśmy szczepionki dla całej populacji zatwierdzonej w ramach Emergency Use Authorization (EUA)” – powiedziała Reiss.

„Prawie na pewno pojawią się wyzwania prawne, ponieważ ruch antyszczepionkowy już się do nich przygotowuje” – dodała. „Głównymi argumentami będzie kwestia EUA i fakt, że szczepionki tak krótko są w użyciu”.

Większość uczelni oferuje pewne wyjątki od swoich zasad, głównie z powodu medycznych lub religijnych, chociaż Reiss twierdzi, że „zgodnie z poprzednim orzecznictwem nie trzeba dawać zwolnienia religijnego. Ponieważ nakaz szczepień nie jest skierowany przeciwko religii, ma on ogólne zastosowanie”.

Dodaje jednak, że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych już zasygnalizował, że będzie bardziej chronił wolność religijną niż w przeszłości, co może wpłynąć na te kwestie szczepionek.

W grudniu Komisja ds. Równych Szans Zatrudnienia („EEOC”) wydała wytyczne, które mówiły, że żadne obecne prawo nie zabrania pracodawcom wymagania szczepień lub konieczności posiadania dowodu szczepienia od swoich pracowników.

Według informacji wydanych przez American Council on Education, reprezentujący uczelnie, „wydaje się, że prawo instytucji do wymagania szczepień przeciwko COVID-19 dla studentów będzie prawdopodobnie utrzymane w miarę wzrostu dostępności szczepionek”. Wytyczne obejmują również alternatywy dla prawa, w tym oferowanie zachęt uczniom do zaszczepienia się i udostępnianie opcji nauki zdalnej tym, którzy nie otrzymają szczepionki.

Studenci zagraniczni

Pojawia się pytanie, co zrobić ze studentami zagranicznymi. W przypadku uczniów z krajów, w których nie ma dostępnych szczepionek jest to trochę łatwiejsze mówi Calcado z Rutgers. „Możemy ich zaszczepić. Zrobimy to sami. To nie jest problem", dodając, że głównym wyzwaniem są osoby, którzy zostali zaszczepieni lekiem, niezatwierdzonym w USA, na przykład szczepionką AstraZeneca, która jest szeroko stosowana w Wielkiej Brytanii.

Alternatywy

Nawet przy zaszczepieniu dużej części studentów, kampusy prawdopodobnie zachowają wiele innych wymogów, takich jak noszenie maseczek, częste testy na Covid i zachowywanie dystansu społecznego. Rutgers University zapowiedział, że nawet w przypadku konieczności szczepień jesienią będzie nadal testować wszystkich studentów i wykładowców, dopóki urzędnicy zdrowia publicznego nie zalecą inaczej.

Uniwersytet Kalifornijski w San Diego planuje otwarcie mieszkań studenckich na kampusie w 100% do kwartału jesiennego. Studenci, którzy nie przyjęli szczepionki, będą musieli poddawać się cotygodniowym testom, które są obecnie normą na tej uczelni. Studenci i wykładowcy, którzy zostaną w pełni zaszczepieni jesienią, nie będą musieli wykonywać tych testów, chociaż władze uczelni zamierzają kontynuować monitorowanie ścieków pod kątem obecności wirusa na jej terenie.

„Często nazywam to miękkimi nakazami” - wyjaśnia Reiss, który bada wymagania dotyczące szczepionek na uczelniach. „Możesz zrezygnować ze szczepień, ale będzie się to wiązało z pewnymi konsekwencjami. To zachęca do szczepień”.

W czasie, kiedy do szczepienia kwalifikują się osoby w wieku szkolnym, wiele kampusów stało się punktami szczepień. Oprócz  dystrybucji szczepionki, inne planują masowe kampanie, aby edukować studentów i najbliższe społeczności na temat znaczenia szczepionki przeciwko Covid-19.

jm