----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Według National Weather Service niszczące burze wiatrowe mogą przejść nad rejonem Chicago w środę późnym wieczorem.

Derecho to rozległa i długotwała burza wiatrowa, która swoim zasięgiem może objąć bardzo duży obszar.

Burze są powszechne w Ameryce Północnej, szczególnie w miesiącach ciepłych. Około 10% z nich staje się poważnych, co oznacza, że wytwarzają grad o średnicy 1 cala lub większej, porywisty wiatr przekraczający 50 węzłów (57.5 mil na godzinę) lub tornado. Derechos występują głównie w środkowych i wschodnich stanach. Mogą powodować znaczne uszkodzenia konstrukcji, a czasami powodować „powalenia” milionów drzew.

W czerwcu 2012 roku ogromne derecho uderzyło w północne Illinois i dotarło do wybrzeża środkowego Atlantyku, zabijając 22 osoby i powodując szkoły w wysokości od 4 do 5 mld dolarów.

Potężne derecho uderzyło w Chicago także w sierpniu ubiegłego roku, przewracając wiele drzew i powodując przerewy w dostawie prądu.

Derechos są trudne do przewidzenia. W dni, kiedy tworzą się derechos, często nie jest pewne, czy w ogóle pojawią się burze. Ale jeśli tak się stanie, istnieje szansa na gwałtowny rozwój intensywnych wiatrów. Prognozujący nie spodziewali się historycznego derecha z czerwca 2012 roku, dopóki nie było ono już w toku.

W tej chwili nie wiadomo, czy burza faktycznie dotrze do Chicago, ale potencjalnie może uderzyć ok. godz. 23:00 – twierdzi meteorolog Jake Petr. Chociaż jest zbyt wcześnie, aby przewidzieć, jakie szkody mogą spowodować burze, mieszkańcy powinni pozostać w pomieszczeniach i unikać przebywania w pobliżu okien – wynika z komunikatów meteorologicznych. Warto również zabezpieczyć meble ogrodowe lub inne konstrukcje i zapewnić sobie zapasowe źródła zasilania.

Burze prawdopodobnie skończą się w czwartek nad ranem, pozostawiając zimny front, w związku z czym w czwartek i piątek mogą wystąpić porywiste wiatry.

Według National Weather Service, derechos są zwykle widywane w rejonie Środkowego Zachodu raz lub dwa razy w roku, w okresie między majem a sierpniem.

W artykule wykorzystano materiały ze strony https://pl.climateimpactnews.com/

jm