----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Ale tylko z dowodem szczepienia i zobowiązaniem do przestrzegania wszelkich protokołów bezpieczeństwa obowiązujących w tym kraju.

Kanada poinformowała w tym tygodniu, że ​​w sierpniu zacznie łagodzić ograniczenia pandemiczne na granicy amerykańsko-kanadyjskiej, umożliwiając w pełni zaszczepionym obywatelom i rezydentom Stanów Zjednoczonych na wjazd bez konieczności przechodzenia kwarantanny.

Decyzja, która wejdzie w życie 9 sierpnia, podjęta została po miesiącach krytyki ze strony amerykańskich prawodawców, grup biznesowych i samych podróżnych, którzy wskazywali, iż ograniczenia były zbyt duże, dzieliły rodziny, niszczyły sektor turystyczny i blokowały współpracę społeczności przygranicznych.

Na jakich zasadach wjazd

Aby kwalifikować się do wjazdu do Kanady, w pełni zaszczepieni obywatele i rezydenci USA nie mogą mieć żadnych objawów choroby i przedstawić negatywny, molekularny test (PCR) na koronawirusa wykonany w ciągu 72 godzin od wylotu z lotniska w USA lub przylotu do Kanady.

Poza tym co najmniej 14 dni przed wjazdem należy wysłać elektroniczną kopię dokumentu potwierdzającego otrzymanie pełnej serii zatwierdzonej w Kanadzie szczepionki w języku angielskim, francuskim lub w oficjalnym tłumaczeniu. Przy wjeździe należy okazać oryginał tego dokumentu.

Dzieci poniżej 12 roku życia, które nie kwalifikują się jeszcze do otrzymania szczepionki i podróżują z zaszczepionymi rodzicami, będą zwolnione z wymogów kwarantanny, ale urzędnicy powiedzieli, że powinny unikać większych grup, takich jak obozy i kolonie w okresie 14 dni od przybycia. Dzieci te będą również zobowiązane do wykonania testu w pierwszym i ósmym dniu po wjeździe do Kanady.

Reszta świata od września

Urzędnicy tego kraju poinformowali, że Kanada otworzy granice dla zaszczepionych obywateli wszystkich krajów 7 września, jednak pod warunkiem, iż "sytuacja epidemiologiczna w Kanadzie będzie zadowalająca".

Kanadyjski minister bezpieczeństwa publicznego, Bill Blair, powiedział, że złagodzenie przez rząd restrykcji dla w pełni zaszczepionych Amerykanów przed resztą świata „jest uznaniem naszej wspólnej granicy i naszych bliskich relacji”.

Kanada i Stany Zjednoczone zgodziły się zakazać przekraczania granicy lądowej o długości 5500 mil w marcu 2020 r. w celach turystycznych, przedłużając zakaz z miesiąca na miesiąc. Kanada zakazała również tzw. "nieistotnych" podróży drogą powietrzną i morską, chociaż Kanadyjczycy mogli latać do Stanów Zjednoczonych w celach rekreacyjnych i turystycznych.

Stany Zjednoczone nie odpowiedziały, czy pozwolą Kanadyjczykom przekroczyć granicę lądową w celach "nieistotnych". Rzeczniczka Białego Domu powiedziała dziennikarzom w poniedziałek, że kraj nadal dokonuje przeglądu swoich ograniczeń w podróżowaniu.

rj