Duże zmiany w niebieskiej kolejce
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W Chicago niebawem rozpocznie się przebudowa fragmentu torów i kilku stacji czerwonej kolejki – chodzi o odcinek na północy miasta. Okazuje się, że to nie jedyne zmiany zafundowane przez miejskie przedsiębiorstwo CTA. Tym razem chodzi o niebieską kolejką – na jej trasie pojawią się nowoczesne wagony o tajemniczej nazwie 7000.

Zmiany w samej konstrukcji są duże i obejmują zarówno przestrzeń pasażerską, jak również wygląd zewnętrzny. Krzesła dla podróżnych będą położone w różnych konfiguracjach – przodem, tyłem i bokiem do kierunku jazdy. Więcej będzie też niebieskich elementów nawiązujących do tej konkretnej linii. Na obu końcach każdego wagonu zostaną umieszczone dwa elektroniczne wyświetlacze dotykowe pokazujące położenie kolejki – aktualną trasę i najbliższe przystanki. Będą też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych – głuchych i niewidomych. Chodzi o komunikaty i alerty głosowe, a także specjalne guziki dla osób z wadą wzroku. Z zewnątrz zmieni się też wygląd oświetlenia, który w nowych wagonach został stworzony na wzór lamp samochodowych. Jest jeszcze jedna korzyść natury patriotycznej i ekonomicznej – po raz pierwszy od 50 lat wagony zostały wyprodukowane w Chicago w jednym z zakładów w South Side Hegewisch. Po zakończeniu testy mury fabryki ma opuścić kolejnych 390 nowoczesnych wagonów, które w zdecydowanej większości będą służyć mieszkańcom metropolii.

„Dla mnie jako prezesa CTA, jednym z głównych priorytetów była modernizacja naszego systemu, która przyniesie korzyści naszym pasażerom a także wszystkim mieszkańcom metropolii chicagowskiej. Te nowe wagony to kolejny element zmierzający do budowy systemu transportowego na miarę 21. wieku, jednocześnie wspierając lokalną gospodarkę poprzez tworzenie nowych, dobrze płatnych, lokalnych miejsc pracy” – mówi prezes CTA Dorval R. Carter, Jr. Testy już się rozpoczęły i potrwają do początku przyszłego roku. Niebieska linia, na której będą kursowały nowe wagony jest obecnie drugą pod względem liczby pasażerów linią w całym systemie CTA. Najwyższe miejsce na podium zajmuje linia czerwona.

fk