Dzieci mają dość
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wpływ pandemii na zdrowie psychiczne dzieci jest coraz bardziej niepokojącym. Lekarze na całym świecie zgłaszają podobne przypadki: dzieci, niektórych w wieku nawet 8 lat, celowo wbiegających pod samochody, łykających tabletki i dokonujących samookaleczeń.

Według Ministerstwa Edukacji w Japonii, ilość samobójstw wśród dzieci i młodzieży osiągnęła rekordowy poziom w 2020 roku. Psychiatrzy dziecięcy na całym świecie twierdzą, że coraz częściej widzą wśród najmłodszych pacjentów przypadki fobii, tików i zaburzeń związanych z koronawirusem – obsesyjny strach przed infekcją, szorowanie rąk aż powstają rany, pokrywanie swojego ciała środkami dezynfekującymi. Dzieci coraz częściej cierpią na ataki paniki, kołatanie serca i inne objawy zaburzeń psychicznych. Nasiliło się zjawisko chronicznego uzależnienia od urządzeń mobilnych i ekranów komputerowych, które stały się ich opiekunami, nauczycielami i źródłem rozrywki w czasie izolacji i zamknięcia szkół.

Niektóre dzieci próbują swoje problemy zachować w tajemnicy, nie chcąc nimi obciążać dorosłych, którzy być może opłakują bliskich lub utracili pracę w wyniku pandemii. „Starają się być dziećmi, o których się zapomina i które nie przyczyniają się do problemu rodziców” – powiedziała doktor psychiatrii, Coline Stordeur.

Psychiatrzy zwracają uwagę, że rok trwania pandemii w życiu kilkuletnich dzieci naprawdę długi okres czasu. Dzieci mają dość i nie widzą szans na poprawę tej sytuacji. Nie tylko liczba dzieci wymagających pomocy psychiatrycznej gwałtownie wzrosła w ostatnich miesiącach. Co niepokoi lekarzy, to fakt, że niektórzy pacjenci wydają się coraz bardziej zdeterminowani, by zakończyć swoje życie.

„Jesteśmy bardzo zaskoczeni intensywnością pragnienia śmierci wśród dzieci, które mogą mieć 12 lub 13 lat” - powiedział doktor Richard Delorme, szef oddziału psychiatrii. „Czasami trafiają do nas dzieci w wieku 9 lat, które już chcą umrzeć. I to nie jest zwykła prowokacja czy szantaż przez grożenie samobójstwem. To autentyczne pragnienie zakończenia ich życia”.

„Poziom stresu wśród dzieci jest naprawdę ogromny. Kryzys dotyka nas wszystkich, od 2 do 99 lat”.

jm