Kiedy ostatnio podziękowałeś swojej mamie za wszystko, co dla ciebie zrobiła? Dzień Matki to doskonała okazja, by pokazać ukochanej mamie, jak bardzo ją doceniamy. Święto to obchodzone jest na całym świecie, choć w różnych terminach i na różne sposoby.
W Stanach Zjednoczonych i w kilku innych krajach Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja i w tym roku przypada na 11 maja. W Polsce obchodzony jest zawsze 26 maja, niezależnie od dnia tygodnia. W wielu innych krajach są to różne daty – np. w Meksyku to 10 maja, w krajach Bliskiego Wschodu dzień równonocy wiosennej, a w Irlandii czwarta niedziela Wielkiego Postu.
Historia Dnia Matki w Stanach Zjednoczonych to wzruszająca opowieść o silnej więzi między matką a córką. Wszystko zaczęło się od Ann Reeves Jarvis, znanej jako "Matka Jarvis", która żyła w czasach wojny secesyjnej w Wirginii Zachodniej.
Ann Jarvis była nauczycielką szkoły niedzielnej, ale gdy wybuchła wojna secesyjna, stała się aktywistką walczącą o prawa matek i dzieci po obu stronach konfliktu. Organizowała „kluby pracy matek”, ucząc higieny i wychowania dzieci, a także tworzyła „brygady kobiet” pomagające rannym żołnierzom. Po wojnie zainicjowała „Dzień Przyjaźni Matek”, by łagodzić podziały między rodzinami z Północy i Południa.
Córka Ann, Anna M. Jarvis, była jej oddaną uczennicą i opiekunką, poświęcając lata na troskę o chorą matkę. Po śmierci Ann w 1905 roku, Anna rok zorganizowała nabożeństwo ku jej czci, rozdając goździki – ulubione kwiaty matki. Wydarzenie to zapoczątkowało tradycję, a dzięki staraniom Anny w 1915 roku prezydent Woodrow Wilson ustanowił Dzień Matki oficjalnym świętem narodowym, przypadającym na drugą niedzielę maja.
Dlaczego „Dzień Matki”, a nie „Dzień Matek”?
Anna Jarvis, inicjatorka święta, stanowczo opowiadała się za nazwą w liczbie pojedynczej. Jej zdaniem dzień ten miał być poświęcony jednej, wyjątkowej osobie – „najlepszej matce, jaka kiedykolwiek żyła: twojej”.
Jak świętujemy?
Zależnie od kraju, choć wszędzie jest to dzień wdzięczności. W USA dzieci przygotowują śniadania lub brunche – popularne są naleśniki i mimosa – wręczają goździki, tworzą albumy ze zdjęciami. Najczęstszym prezentem są kartki z życzeniami – co roku wysyła się ich ponad 120 milionów. Rodziny często spędzają ten dzień wspólnie przy uroczystym obiedzie.
W Polsce święto przypada 26 maja i zyskało popularność po II wojnie światowej. Dzieci przygotowują laurki – kto z nas tego nie robił? – wręczają kwiaty, zwykle róże i tulipany, słodycze i drobne upominki. W przedszkolach i szkołach odbywają się przedstawienia z wierszami i piosenkami dla mam.
Australijczycy obchodzą święto w drugą niedzielę maja. Zwyczaj wręczania prezentów zapoczątkowała w 1924 roku Janet Heyden, by pocieszyć matki, które po wojnie straciły bliskich. Popularne są chryzantemy, wizyty w ogrodach botanicznych i spacery charytatywne.
W Meksyku przypada 10 maja i ma wyjątkowo radosny charakter. Rano matki budzi się serenadami, np. „Las Mañanitas”, w szkołach odbywają się występy, a wieczorem rodziny spotykają się przy wspólnym posiłku – często w zatłoczonych tego dnia restauracjach.
W Egipcie i kilku innych krajach Bliskiego Wschodu obchodzony jest 21 marca, w dzień równonocy wiosennej. Święto wywodzi się z kultu bogini Izydy. Dziś dzieci piszą mamom listy z podziękowaniami i przejmują domowe obowiązki.
Irlandczycy świętują w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Po nabożeństwie ku czci Maryi dzieci wręczają mamom własnoręcznie zebrane kwiaty i drobne upominki.
Dzień Matki to wyjątkowa okazja, by zatrzymać się w pędzie codziennego życia i podziękować osobie, która dała nam życie, wychowała nas i bezwarunkowo kocha. To dzień, w którym możemy powiedzieć: "Dziękuję, Mamo”. Ale nasza wdzięczność i miłość do mamy powinna być wyrażana każdego dnia. Najpiękniejszym prezentem dla każdej mamy jest świadomość, że jej dzieci są szczęśliwe i pamiętają o niej nie tylko od święta.