Fałszywe karty szczepień
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wraz z postępem epidemii koronawirusa coraz większą kreatywnością i pomysłowością popisują się oszuści. Tym razem za cel obrali sobie karty szczepień. To dowód potwierdzający przyjęcie szczepionki.

„Karta szczepienia to narzędzie, za pomocą którego ludzie mogą zadeklarować posiadanie pewnej ochrony przed Covid” – twierdzi doktor John Brownstein, epidemiolog z Boston Children’s Hospital. W samym dokumencie widnieją też takie informacje, jak chociażby rodzaj otrzymanej szczepionki czy data jej przyjęcia. Eksperci ds. zdrowia publicznego twierdzą, że ważne jest, aby mieć te informacje pod ręką na wypadek konieczności udowodnienia statusu szczepień.

Karty szczepień są więc na wagę złota, bo wielu uważa je za bilet do normalności. Nie jest to stwierdzenie na wyrost, bo przecież dzięki niej można uniknąć kwarantanny w niektórych krajach. Sama weryfikacja karty, jak można się domyślać, jest trudna – ze względu na liczbę zaszczepionych osób i bałagan w systemach teleinformatycznych. To otwiera furtkę oszustom i sprytnym Amerykanom. W popularnych serwisach internetowych takich jak eBay i Craigslist można znaleźć coraz więcej tego typu fałszywych, pustych kart. Większość z nich jest sprzedawana jako „nowość” lub przynajmniej taki jest opis. Cena dokumentu waha się od $5 do $200.

„Wygląda na to, że zostały wydrukowane na bardzo podobnym papierze, i mają prawie identyczną czcionkę” – mówi Chad Anderson, ekspert zajmujący się bezpieczeństwem. Dla osób z branży nie jest to wielkie zaskoczenie, bo tego się spodziewali - identyczna sytuacja miała miejsce kilka tygodni temu w Wielkiej Brytanii. Na chwilę obecną nie wiadomo, jak duże jest zainteresowania podrobionymi kartami, ale jest niemal pewne, że będzie rosło wraz z ponownym otwieraniem gospodarki. To rodzi spore obawy i to w wielu aspektach.

„Wyobraź sobie, że wchodzisz na pokład samolotu, w którym wszyscy pasażerowie są zaszczepieni, a jedna osoba nie. Noszenie podrobionej karty szczepień niesie ogromne niebezpieczeństwo dla wszystkich” – twierdzi Steve Bernas, z Better Business Bureau w Chicago.

Na chwilę obecną nie wiadomo, jakie konsekwencje prawne grozą osobom posługującym się fałszywą kartą szczepień, i tym, którzy wpuszczają je do obiegu.

fk