FBI przez dwa lata podsłuchiwało radnego Solisa
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

Udostępnij swoim znajomym:

FBI przed dwa lata prowadziło śledztwo w sprawie korupcji, które ostatecznie pogrążyło radnego Daniela Solisa. Śledczy podsłuchiwali jego spotkania z innymi politykami i biznesmenami.

Upubliczniony 120-stronicowy nakaz sądowy uzyskany przez FBI w maju 2016 r. przedstawia wyczerpującą listę domniemanych zebranych dowodów przestępstw federalnych, jakich dopuścił się radny Solis do czasu, gdy został skonfrontowany i zgodził się współpracować w dochodzeniu.

Dokument uzyskał teraz na drodze sądowej dziennik “Chicago Tribune”, a wcześniej w styczniu “Chicago Sun-Times” po tym, jak przypadkowo został podany do wiadomości publicznej z powodu błędu biura sekretarza sądu.

Chociaż oficjalnie Solis nie został o nic oskarżony, z dokumentów sądowych z 2016 roku wynika, że prokuratura federalna miała poważne dowody na jego korupcję. 

Po współpracy ze śledczymi i nagrywaniu rozmów, Solis pogrążył radnego Edwarda M. Burke’a, którego oskarżono o korupcję. “Chicago Sun-Times” ujawnił, że Solis nagrywał również Michaela Madigana, najdłużej urzędującego demokratycznego przewodniczącego stanowej Izby Reprezentantów. FBI miało nagrać rozmowę Madigana z deweloperem na temat budowy hotelu, który mógłby skorzystać z usług firmy prawniczej Madigana. Radny Solis miał skontaktować dewelopera z Madiganem.

Radny Solis, który odszedł na emeryturę i zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego wpływowej Komisji Planowania Przestrzennego, w listopadzie ub. roku niespodziewanie ogłosił, że nie będzie ubiegać się w lutowych wyborach o reelekcję, kończąc tym samym swoją 23-letnią karierę w Radzie Miasta.

Z podsłuchanych przez FBI rozmów wynikało, że był zadłużony po tym, jak przestał spłacać raty za dom, który został przejęty przez bank. Monterrey Collection Services domagał się spłaty zadłużenia w wysokości $12,274.

Radny, którego roczna pensja wynosiła $117,833, powiedział, że był bez pracy i nie może tego zapłacić. “Przykro mi” - dodał.

Ze 120-stronicowych dokumentów sądowych wynika, że śledczy federalni podsłuchali ponad 18,000 rozmów telefonicznych Solisa, w tym prywatne spotkania i wizyty w salonie masażu.

Chociaż sędzia federalny zatwierdził w 2016 roku nakaz przeszukania domu i biura Solisa, ostatecznie nie doszło do rewizji, co może sugerować, że radny zgodził się współpracować wkrótce po konfrontacji z władzami federalnymi.

Agent specjalny FBI, Steven Noldin, którego zeznania pod przysięgą znalazły się w dokumentach sądowych, przedstawia Solisa jako radnego, który był poważnie zadłużony, rutynowo poszukujący usług seksualnych, Viagry, wpłat na kampanię i innych przysług.

Ponadto twierdzi, że Solisowi pomagał znany polityczny konsultant Roberto Caldero, m.in. w pozyskiwaniu datków na kampanię od rodziny Cacciatore, która jest właścicielem Elgin Sweeping Services, firmy zajmującej się oczyszczaniem ulic w tym miasteczku.

Caldero reprezentował wtedy Elgin Sweeping w sprawie związanej ze zmianą miejskich opłat za wodę, która mogłaby kosztować firmę ponad milion dolarów. Elgin Sweeping miała kontrakt na zamiatanie ulic i możliwość korzystania z miejskich hydrantów.

Z podsłuchany przez FBI rozmów wynikało, iż Solis i Caldero planowali, że za nakłonienie tamtejszych radnych do zmniejszenia Elgin Sweeping rachunków za wodę, będą chcieli skorzystać salonu masażu i Viagry.

Caldero przyznał, że zapewniał Solisowi Viagrę i organizował wizyty w salonach masażu, ale powiedział, że robił to z przyjaźni, a nie w sprawie klienta. Obaj znają się z czasów studenckich na University of Illinois w Chicago, kiedy zostali aresztowani podczas protestu przeciwko małej liczbie przyjęć Latynosów na uczelnię.

Inne zarzuty stawiane Solisowi nakreślone w dokumentach sądowych dotyczyły dewelopera Freda Latsko, który w 2015 r. rzekomo zapewnił radnemu bezpłatne korzystanie z 180-akrowej farmy w Indianie na imprezę związaną z graduacją jego syna.

Farma poprzednio była własnością Oprah Winfrey. Kiedy Latsko kupił nieruchomość w 2011 roku, media podawały, że planuje pobierać $20,000 dziennie za wynajęcie terenów na specjalne okazje.

Śledczy twierdzili, że w tym samym okresie Solis zaproponował rozporządzenie miejskie "korzystne dla interesów Latsko" i uczestniczył w zatwierdzeniu przez miasto wielu projektów nieruchomości biznesmena.

Solisowi zarzucono również przyjęcie od założyciela firmy ochroniarskiej Monterrey Security, Juana Gaytana, “nagrody od McHugh Construction" za działania “faworyzujące wysiłki McHugha zmierzające do zdobycia aprobaty dla "hotelu z 500 pokojami i projektem centrum danych" w pobliżu McCormick Place. Gaytan jest osobistym przyjacielem wiceprezydenta McHugh, Michaela Meaghera.

Gaytan, były policjant z Chicago, założył Monterrey wraz z bratem Solisa, byłym chicagowskim strażakiem, Santiago Solisem. Monterrey zapewniło ochronę wydarzeń na stadionie Soldier Field. Ponadto, Solis został nagrany jak prosi o datki na kampanię adwokata Victora Reyesa, który z kolei rzekomo skarżył się, iż Solis, w odróżnieniu od innych radnych, nigdy nie załatwił mu żadnej firmy - wynika z dokumentów sądowych.

Solis uważany był za jednego z najbliższych sojuszników w Radzie Miejskiej burmistrza Rahma Emanuela i jego poprzednika Richarda M. Daley’a.

JT